W Krakowie zasadzą 25 tys. drzew, by uczcić Nobla dla Olgi Tokarczuk

To jedna z ciekawszych form uhonorowania polskiej Noblistki. Dzięki nasadzeniom drzewa w przyszłości będą tworzyć „las Prawiek”, który ma powstać na terenie nowohuckich Kujaw Lasu Prawiek.

O decyzji miasta, by zasadzić 25 tysięcy drzew poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Do akcji sadzenia drzew zaprosił wszystkich mieszkańców, oficjalne wydarzenie odbędzie się 29 października o godzinie 10:00 i będzie częścią odbywającego się w tym czasie w Krakowie Festiwalu Conrada.

Z ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. By uczcić sukces pisarki, postanowiliśmy posadzić las, który nazwiemy… Prawiek. Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieści Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Dla Olgi Tokarczuk kryzys ekologiczny i kwestie praw zwierząt są absolutnie pierwszorzędne, o czym nie tylko pisała, ale wielokrotnie wspominała na spotkaniach z czytelnikami na całym świecie.

Park przy zalewie nowohuckim

Sadzenie lasu Prawiek odbędzie się w miejscu wyznaczonym przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Krakowie – zgodnie z planem zalesień tego programu. Wyznaczony do zalesienia teren, wchodzący w skład lasu, to około 5 hektarów gruntów, przede wszystkim porolnych oraz nieużytków. Potencjalnym siedliskiem jest tam las świeży i fragmenty lasu wilgotnego. W przeszłości grunty te stanowiły starorzecze Wisły.

Kilka dni temu pisaliśmy o nietypowej akcji we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska chcąc uczcić przyznanie nagrody Polce umożliwiła darmowe podróżowanie komunikacją miejską tym osobom, które zamiast biletu pokażą książkę Ogi Tokarczuk. Możecie przeczytać o tym tutaj.

źródło: UM Kraków

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły