Plac zabaw dla wiewiórek

W Łodzi powstał plac zabaw dla wiewiórek. Nie chodzi jednak wyłącznie o zabawę!

Plac zabaw dla wiewiórek w Łodzi to projekt zrealizowany w ramach łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Most dla bałuckich wiewiórek – bo tak nazwano projekt – stanął w parku im. A. Struga. Celem jest nie tylko zapewnienie rudym zwierzakom zabawy, ale także zwiększa ich bezpieczeństwo. Warto zauważyć, że to nie pierwszy tego typu plac zabaw dla wiewiórek w Łodzi! 

Najpierw był pierwszy w Polsce most dla wiewiórek nad ul. Okólną, żeby zwierzęta żyjące w Lesie Łagiewnickim nie ginęły pod kołami aut. Teraz jest cały plac zabaw, który składa się z dwóch mostów, dwóch budek, pięciu orzeszkomatów, dwie liny do zabawy i fotopułapkę. W okolicy zasadzono także leszczynę.

– Myślałem o kolejnym moście, tym razem na swoim osiedlu, ale okazało się, że mamy tak duży budżet, że można pomyśleć o czymś większym. Zarząd Zieleni Miejskiej przekonał mnie do rozbudowania projektu i tak powstał plac zabaw dla wiewiórek – mówi Jakub, wnioskodawca zwycięskiego projektu na Bałutach.

Dzięki projektowi, osoby odpoczywające na terenie zieleńca mogą podglądać wiewiórki podczas zabawy, a same zwierzaki mogą w bezpieczny sposób korzystać z parku.

To nie pierwszy plac zabaw dla wiewiórek w Łodzi

Pierwszy plac zabaw dla wiewiórek w Łodzi powstał nad ulicą Okólną, aby uchronić zwierzaki przed śmiercią pod kołami aut.  Konstrukcja ma kilkanaście metrów długości i jest rozciągnięta między dwoma drzewami w lesie. Most dla wiewiórek został wykonany z siatki, która została zwinięta w rulon tworząc ażurowy tunel. Siatka została wyprodukowana we Włoszech i jest odporna na duże wahania temperatury.

Wiewiórki żyją praktycznie wszędzie wokół nas, w parkach, skwerach, wszelkich zadrzewionych terenach, w lasach. Przemieszczają się szukając pokarmu, schronienia i partnera. Niestety, często giną pod kołami samochodu. Postanowiliśmy, że spróbujemy coś na to zaradzić i poszukać bezpiecznego rozwiązania do pokonywania ulic – mówi Małgorzata Kryzińska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Most dla wiewiórek zawisł nad ulicą Okólną w lesie Łagiewnickim. Jeśli rozwiązanie okaże się skuteczne i wiewiórki będą z niego korzystać miasto planuje budowę kolejnych takich konstrukcji. Więcej o moście dla wiewiórek nad ulicą Okólną przeczytacie TUTAJ! 

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi / https://zzm.lodz.pl
zdjęcia: Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi / https://zzm.lodz.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Place, Skwery, Parki  | Edukacja | Zwierzęta | whiteMAD na Instagramie