W Łodzi powstaną dwa nowe parki leśne. Czym są i gdzie powstaną?

W Łodzi powstaną dwa nowe parki – oba o powierzchni około 4 hektarów. Będą to tak zwane parki leśne, czyli takie parki, w których drzewa, krzewy, czy łąki wyrosną samodzielnie, bez wsparcia leśników, czy ogrodników. Gdzie powstaną parki leśne? Przeczytajcie! 

Park przy ul. Giewont w Łodzi 

Park o powierzchni 4 ha utworzony zostanie w pobliżu zabudowań wielorodzinnych i będzie ważną częścią nowopowstającego osiedla. Teren ten jest już wykorzystywany przez mieszkańców – to bardzo lubiane miejsce spacerów. Dodatkowo, ponieważ graniczy z krańcówką tramwajową, oddziela zabudowania od hałasu. W ostatnim czasie okolica ulega szybkiej urbanizacji, dlatego podjęto decyzję o ochronie zieleńca – uchwalenie parku zapobiegnie niepożądanej zabudowie. Nowy park nazwany zostanie „parkiem na Giewoncie”, zgodnie z propozycją pomysłodawcy – mieszkańca okolicy.

Park na osiedlu Radogoszcz Zachód

Mieszkańcy domków jednorodzinnych mogą odetchnąć z ulgą. Chociaż w pobliżu będzie przechodzić droga łącząca trasę S14 z Łodzią, ten fakt nie powinien być już dla nich problemem. Wszystko dzięki temu, że pomiędzy ruchliwą ulicą a osiedlem powstanie park leśny, który będzie chronić mieszkańców przed hałasem oraz spalinami. Obszar o powierzchni 4 ha jeszcze nie ma nazwy. Wybiorą ją łodzianie w specjalnie przygotowanym głosowaniu. Przecież park będzie należeć do nich, a nikt tak dobrze nie zna tej zielonej wyspy jak oni.

W Łodzi powstaną dwa nowe parki leśne. Czym są parki leśne?

Parki leśne są odpowiedzią na apele mieszkańców. Tworzone są w miejscach, w których w naturalny sposób wyrosły drzewa oraz łąki. Dzikie tereny są przywracane mieszkańcom, a zarazem zabezpieczane przed nieproszoną ingerencją człowieka. Celem jest zachowanie zieleni z jednoczesnym stworzeniem alejek oraz uporządkowaniem terenu w taki sposób, by nie stwarzał zagrożenia dla odwiedzających.

Od 2021 roku w granicach Łodzi zostało utworzonych 13 parków leśnych o łącznej powierzchni 140 ha. Już niedługo łodzianie będą mogli się cieszyć z dwóch kolejnych o łącznej powierzchni 8 ha, co razem da prawie 150 ha leśnych parków w Łodzi.

źródło: UM Łódź (www.lodz.pl), zdjęcie ilustracyjne: Freepik

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Zieleń | whiteMAD na Instagramie  | Ekologia