W Londynie powstanie biurowiec z żywą fasadą. Na niej 400.000 roślin!

Wspaniałe wieści z Londynu. Pracownia Sheppard Robson zaprezentowała właśnie projekt biurowca, który powstanie w Londynie. To, co go wyróżnia to fasada, na której zasadzonych zostanie 400.000 roślin, które mają pełnić funkcję żywego filtra powietrza.

Citicape House, bo tak nazwano budynek, który ma powstać w Culture Mile, części Londynu, która jest swego rodzaju łącznikiem między dzielnicą Farringdon i Moorgate. Budynek, który w większości przeznaczony zostanie pod przestrzenie biurowe wyróżnia jego nietypowa fasada, która ma stać się największą „żywą ścianą” w Europie.


Udało się to dzięki wygospodarowaniu na fasadzie miejsce pod nasadzenia 400.000 roślin, wśród których większość stanowić będą krzewy i rośliny zielone znane ze swoich zdolności do pochłaniania zanieczyszczeń powietrza. Według wstępnych planów budynek co roku będzie pochłaniał 8 ton dwutlenku węgla z powietrza, a w zamian odda londyńczykom ponad 6 ton czystego tlenu. Co więcej, na dachu budynku mają powstać ule dla dziko żyjących owadów zapylających, które nie mają łatwego życia w mocno zurbanizowanych miastach. W liczącym 11 pięter budynku poza biurami powstaną również lokale handlowe, restauracje, a także sky bar zlokalizowany na ostatnim piętrze.

źródło: dezeen.com