Odsłonięcie muralu zbiegło się z inauguracją budowy Pawilonu Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai. Mural zaprojektowany został przez artystkę Aleksandrę Czudżak, a jego motywem przewodnim jest hasło Pawilonu Polski – „Dziedzictwo, które napędza przyszłość”. Polski mural ma zachęcać mieszkańców Osaki do odwiedzenia pawilonu oraz podkreśla więzi łączące Polskę i Japonię.
Polska słynie ze swoich murali. O takich wielkoformatowych dziełach pisaliśmy już wielokrotnie, artykuły o najpiękniejszych znajdziecie TUTAJ. W Japonii kwestia murali wygląda inaczej. Takie malunki nie są tam aż tak popularne.
Powstanie polskiego muralu wspierał zespół Wall Share inc., który działa w dzielnicy Konohana. Grupa znajduje ściany budynków, które można zamalować i zaprasza artystów z całego świata do wykonania na nich swoich autorskich projektów.
Powstanie muralu akurat w tej części miasta nie jest przypadkowe. Konohana to tętniąca życiem portowa dzielnica Osaki. Znajduje się niedaleko wyspy Yumeshima – miejsca, w którym już w przyszłym roku odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai. Polski mural ma wymiary 8 na 10 metrów, można go łatwo dostrzec zarówno z poziomu ulicy jak i linii kolejowej Hanshin Namba – dokładna lokalizacja to 2 Chome-18-8 Asahi, Konohana Ward.
Mural zdobi motyw dziewczynki z kwiatami we włosach, która wprawia w ruch trzymający w dłoniach wiatrak. To nawiązanie do kształtu Pawilonu Polski oglądanego z góry. Strumień oddechu dziewczynki układa się w pięciolinię, co ma przywodzić na myśl motyw muzyki. Projekt ma przywoływać pozytywne wspomnienia z dzieciństwa, a zarazem pokazać jakie doświadczenia czekają odwiedzających w Pawilonie Polski. Autorką dzieła jest Aleksandra Czudżak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artystka zajmuje się projektowaniem murali, plakatów i ilustracji do książek oraz magazynów. W jej twórczości dominują motywy natury, zwierząt i polskiego folkloru.
Bardzo interesuje mnie sztuka ludowa, ona była dla mnie pewnym punktem wyjścia. W czasie projektowania powstało wiele koncepcji, gdzie inspirowała mnie wycinanka, stroje ludowe czy polskie legendy. Drugą wielką inspiracją była nasza polska przyroda. W finalnym projekcie muralu znajdują się elementy, które kojarzą mi się z polskim latem. Chabry, maki, złote pola i jaskółki. Chciałabym, żeby dla mieszkańców Osaki, mój mural był intrygującym punktem na mapie dzielnicy Konohana. Zależy mi też na tym, aby motywował do poszerzania wiedzy o polskiej kulturze – mówi Aleksandra Czudżak.
Jednocześnie zainaugurowano budowę polskiego pawilonu. Uroczystość odbyła się 8 sierpnia a wyspie Yumeshima. Przekazano wtedy działkę i wbito symboliczną łopatę. W ceremonii udział wzięli przedstawiciele zespołu organizacyjnego w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu na czele z wiceministrem rozwoju i technologii Jackiem Tomczakiem – Komisarzem Generalnym Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai, reprezentanci Organizatora – Japan Association for the 2025 World Exposition, Generalny Konsul Honorowy RP, a także przedstawiciele Ambasady RP w Tokio oraz firm odpowiedzialnych za budowę Pawilonu Polski.
Pawilon Polski na Expo 2025 zaprojektowali Alicja Kubicka i Borja Martínez z pracowni Interplay Architects. Niedawno publikowaliśmy wywiad z architektami, którzy opowiedzieli nam o projekcie oraz udostępnili finalne wizualizacje budynku. Wywiad z wizualizacjami znajdziecie TUTAJ.
Za realizację projektu udziału Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH), a instytucją nadzorującą jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Drewno | Elewacja | Detal | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie