drewniane wiaty

W Otwocku stanęły drewniane wiaty w stylu “świdermajer”

Na ulicach Otwocka drewniane wiaty stanęły w marcu. Są jasne, a ich zdobienia mają nawiązywać do stylu “świdermajer”.

Na początek ustawiono dwie takie wiaty, jednak władze miasta planują, że podobnych pojawi się jeszcze kilkanaście. Ich estetyka to nawiązanie do charakterystycznych willi i pensjonatów w stylu “świdermajer”, których sporo jest w regionie.

Charakterystyczne wille powstawały w miejscowościach położonych wzdłuż linii kolejowej z Warszawy do Otwocka. Ich charakterystycznym elementem były duże drewniane werandy, które ozdabiano ażurowymi ornamentami wycinanymi w deskach. Kilka takich “świdermajerów” stoi do dziś w granicach administracyjnych Warszawy.

Pierwsza drewniana wiata w Otwocku stanęła w pobliżu Parku Miejskiego w 2019 roku. Drewniane konstrukcje prócz typowej dla wiat funkcji mają pełnić też edukacyjną rolę. Wewnątrz znalazły się tablice informacyjne, na których umieszczono ciekawostki historyczne i przyrodnicze dotyczące regionu. Wiaty wykonano z drewna świerkowego, które zostało zabezpieczone impregnatem przeciwgrzybicznym. Ich dachy zostały obsadzone roślinnością.

wiaty w otwocku


Za projekt i konstrukcję wiat odpowiada firma EnJoiner, która wygrała przetarg.

Jedna taka wiata to koszt 25 tysięcy złotych. Z czego 20 tysięcy złotych to grant Polskich Sieci Energetycznych z programu “WzMOCnij Swoje Otoczenie”, pozostałą część kwoty dołożyło miasto. Jak podobają wam się drewniane wiaty w takiej formie? Dajcie znać w naszej sondzie:

Drewniane wiaty w Otworcku...

View Results

Loading ... Loading ...

Czytaj też: Ciekawostki | Meble miejskie | Drewno | Komunikacja miejska | WhiteMAD na Instagramie

zdjęcia: redakcja whiteMAD

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły