zdjęcie ilustracyjne

Dolina Muminków w Polsce. Będzie trzecią taką na świecie

Dolina Muminków powstanie w miejscowości Borowice w pobliżu Jeleniej Góry. To będzie trzeci tego typu obiekt na świecie po Finlandii i Japonii, który poświęcony będzie legendarnym Muminkom. Czy Dolina Muminków w Polsce będzie równie piękna?

Dolina zbudowana zostanie na terenie wioski lapońskiej Kalevala, która już działa i oferuje gościom przygody w skandynawskim klimacie. Na terenie wioski można spróbować fińskiej kuchni oraz skorzystać z saun. Obiekt powstał, by promować kulturę Finlandii.

Inspiracją do stworzenia tego projektu jest fascynacja Europą Północną, w szczególności zaś fińską Laponią. Jej naukowym dowodem jest praca doktorska poświęcona przekładom Kalevali, fińskiego eposu. Dosłownie nazwa Kalevala oznacza „krainę Kaleva”. W naszej karkonoskiej rzeczywistości jest to swobodna interpretacja etymologii tego słowa i odnosi się do imienia pierwszego psa rasy husky, który oficjalnie mieszka w naszej wiosce – wyjaśniają założyciele wioski.

Teraz kompleks powiększy się o Dolinę Muminków. Do jej otwarcia inwestorzy przygotowują się bardzo dokładnie. Od kilkunastu lat jeżdżą na wyprawy na Północ Europy i sami zgłosili się do Ambasady Finlandii, prosząc placówkę o pomoc w roli eksperta.

Projekt architektoniczny Doliny Muminków dopiero powstanie. Inwestorzy planują, że ten etap zakończy się w marcu 2020 i ostateczny projekt wybiorą spośród pięciu propozycji. Wiadomo, że Dolina Muminków będzie się składać z ośmiu domków, z czego połowa będzie pełnić funkcję domków do zabaw. W części z nich będzie można spędzić noc. Każdy z takich domków będzie drewniany i pomalowany w charakterystyczny sposób. Ich wysokość ma wynieść około 4 m.

Domki skierowane są do rodzin oraz fanów literatury. Inwestorzy nie chcą budować tutaj parku rozrywki, ale dobrze zaprojektowane miejsce, w którym będzie można spędzić czas w nietypowy sposób. Z pewnością wrócimy jeszcze do polskiej Doliny Muminków i pokażemy tutaj konkretny projekt.

Zobacz również: Ciekawostki | dziecipodróże

Dolina Muminków w Polsce.