Las Pamięci powstał na terenie cmentarza junikowskiego. Jego powierzchnia wynosi 180 m kw. To pierwsze tego typu miejsce w Poznaniu, które umożliwia pochówek w biodegradowalnych urnach.
Las Pamięci powstał z myślą o osobach, które cenią pochówek w naturalnym i minimalistycznym otoczeniu. Miejsca poszczególnych pochówków nie są oznaczane nagrobkami czy płytkami. Nie będą też zdobione wiązankami lub wieńcami.
Imiona pochowanych tu osób można umieszczać na ustawionych przed wejściem dwóch kamiennych tablicach. Przy kamieniach można składać znicze oraz kwiaty – podobnie jak w miejscach zbiorowych pochówków czy przy pomnikach.
Dzięki wykorzystaniu potencjału tego leśnego i spokojnego zakątka nekropolii na Junikowie, miejsce umożliwia kontemplację i wspominanie zmarłych wśród szumu drzew. Opadające jesienią liście i leśna ściółka pełnią tu funkcję dekoracyjną – to naturalna aranżacja, której nie trzeba sprzątać i poprawiać. Na terenie zamontowano też ławki dla osób odwiedzających.
Podobna forma pochówków funkcjonuje od kilku lat w ramach Pola Pamięci, jednak kwatera ta nie ma charakteru leśnego. Las Pamięci został utworzony w obrębie pola nr 40. Można się tam dostać ścieżką prowadzącą do wyjścia z cmentarza od ulicy Owczej.
Kolejny Las Pamięci powstanie na terenie cmentarza Miłostowo. W przyszłości rodziny zmarłych będą mogły rozsypać prochy swoich bliskich. Obecnie jednak w Polsce nie ma odpowiednich przepisów, które regulowałyby kwestię pochówku w takiej formie.
źródło: UM Poznań
Czytaj też: Poznań | Architektura sakralna | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki | whiteMAD na Instagramie