karmniki dla wiewiórek i ptaków

W Poznaniu stanęły karmniki dla wiewiórek i ptaków

Karmniki dla wiewiórek i ptaków pojawiły się w parku Cytadela. To akcja poznańskich urzędników, którzy chcą pomóc zwierzętom zimą.

Warto pomagać małym zwierzętom zimą, ale należy robić to z głową. To trudna pora roku dla ptaków i wiewiórek mieszkających w mieście, dlatego Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu umieścił w parku dwa karmniki dla wiewiórek i jeden dla ptaków. W nowych „domkach” zwierzaki znajdą orzechy laskowe, orzechy włoskie oraz specjalne mieszanki ziaren.

To już kolejne karmniki, które pojawiły się w parku Cytadela. W 2019 roku karmniki wyposażone w poidełka ustawiono na terenie parków: Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, Stanisława Moniuszki, parku na osiedlu Orła Białego, a także na placu Adama Asnyka. W sumie w Poznaniu mieszka ponad 100 gatunków ptaków.

Jednocześnie urzędnicy przypomnieli podstawowe zasady, jak dokarmiać ptaki jednocześnie im nie szkodząc:

  • Dokarmiaj ptaki wyłącznie zimą,
  • Nie wrzucaj pokarmu do wody,
  • Jeśli zdecydowałeś się dokarmiać ptaki – rób to regularnie. Jest to bardzo istotne, szczególnie w okresach silnych mrozów, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do darmowych stołówek i przestają szukać pożywienia gdzie indziej,
  • Ptaki można karmić ziarnami zbóż, płatkami i otrębami zbożowymi, a także drobno krojonymi, surowymi lub ugotowanymi bez soli warzywami. Specjalnie przygotowane mieszanki można znaleźć także w sklepach zoologicznych,
  • Pamiętaj, pod żadnym pozorem nie wolno ptaków karmić jedzeniem zawierającym sól, produktami spleśniałymi i pieczywem,
  • Chleb może powodować schorzenia układu pokarmowego, zaburzania gospodarki wodnej organizmu czy wady zwyrodnieniowe.

O jednym z najładniejszych karmników dla wróbli, które widzieliśmy pisaliśmy w tym artykule. Zaprojektował go Ryan Bruxvoort, który do drewnianej konstrukcji przyczepił stalowe linki. W zabieg sprawił, że prosty karmnik zdaje unosić się w powietrzu.

źródło: UM Poznań, ZZM Poznań, zdjęcie ilustracyjne