Kraszewskiego 17

Przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu trwa kompleksowa modernizacja kamienicy z pocz. XX w.

Jedna z najbardziej okazałych jeżyckich kamienic przechodzi właśnie kompleksową renowację. Reprezentacyjny gmach z początku XX w. będzie oferował mieszkania do własnej aranżacji i o zróżnicowanych metrażach. Przy okazji remontu zostanie także odnowiona fasada wraz z wymianą stolarki okiennej oraz wyremontowane poddasze. Renowację przy Kraszewskiego 17, w sercu jednej z najbardziej urokliwych dzielnic Poznania, prowadzi  Reforma Nieruchomości.

Historia kamienicy jest mocno związana z poznańskim środowiskiem zamożnych rodzin żydowskich niemieckiego pochodzenia. Okazała dochodowa kamienica została wzniesiona przez Moritza Griessa. Projekt nowego budynku przy Kraszewskiego 17 (ówcześnie Hedwigstrasse) zlecono Martinowi Sonnabendowi. Powstał on w 1906 roku, o czym świadczy data umieszczona na elewacji. Budynek posiadał wszystkie charakterystyczne dla tego architekta cechy, m.in. wielkie, reprezentacyjne okna na wszystkich piętrach, minimalistyczną dekorację sztukateryjną – opaski okienne, gzymsy, wielokształtne płyciny, powściągliwy detal architektoniczny z podziałami zaznaczonymi w tynku przez boniowanie i lizeny, logicznie położone, wyróżniające się główne elementy elewacji – wykusze, ryzality, prostokątne balkony z charakterystycznymi murowanymi balustradami, mansardowe dachy z neobarokowym, miękko prowadzonym szczytem czy zminimalizowane powierzchnie ścian na rzecz wielu przeszkleń dzięki użyciu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych.

Kraszewskiego 17

Narożnikowe, ścięte wejście do lokalu usługowego wyraźnie nawiązuje do niemal bliźniaczego rozwiązania Sonnanbenda, zastosowanego w tym samym czasie w domu przy Starym Rynku 77. Budynek wyróżnia fakt, że w przeciwieństwie do większości sąsiadujących kamienic nie posiada oficyny. Kamienica powstała jako obiekt nowoczesny, z zastosowanym schematem dwóch mieszkań na każdej kondygnacji z pełnym wyposażeniem o układzie pomieszczeń z centralnym hallem, odrębnymi pokojami oraz łazienką i kuchnią z wejściem dla służby, prowadzącym na tylną klatkę schodową. Dekoracja sieni i klatki schodowej była spójna stylistycznie, choć dość powściągliwa z subtelną secesyjną dekoracją malarską, której dopełnieniem jest posadzka z lastryko z geometrycznym motywem.

Kamienica pozostała własnością Griessa do 1910 r. Wówczas nabył ją inny zamożny poznański żyd, niejaki Edward Briske i zarządzał nią aż do roku 1919, kiedy wzorem wielu Niemców wyjechał z polskiego już Poznania. Kolejnymi właścicielami zostało małżeństwo Marii i Jana Temlerów z Konstancina pod Warszawą. Poznańska nieruchomość pozostała w ich rękach przez 26 lat., aż do czasów powojennych, kiedy w 1954 roku połowę kamienicy sprzedali małżeństwu z Poznania – Teresie i Stanisławowi Sobierajskim. Niecały rok później drugą połowę nabył od nich warszawski przedsiębiorca Ludwik Cegiełka, lecz jego część przejęło wkrótce później Miasto Poznań.

Kraszewskiego 17 przed i po trwającej modernizacji. Fot. Reforma Nieruchomości i Google Maps

Zobacz

Dopiero w połowie lat 90. Sobierajscy odkupili od miasta drugą połowę nieruchomości, stając się tym samym jedynymi właścicielami budynku. Kamienica pozostawała rękach rodziny przez niemal 50 lat, podczas których przeszła kilkakrotnie remonty i przebudowy. W roku 2022 kamienicę nabyła Reforma Nieruchomość sp. z o.o. z przeznaczeniem na szeroko zakrojoną metamorfozę.

Kraszewskiego 17

Dzięki temu, że na przestrzeni prawie 120 lat swojej historii budynek tylko parę razy zmieniał właścicieli, uniknął  procesu zaniedbania czy dewastacji. Szczęśliwie kamienica nie uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, a jej kolejni właściciele konsekwentnie zabiegali o jej dobrostan. Jej mieszkańcami byli zazwyczaj zamożni poznaniacy, co także nie pozostało bez wpływu na doskonałą kondycję zabytku. Obecny proces renowacyjny nie wymaga zatem skomplikowanych prac odtworzeniowych pierwotnego stanu nieruchomości.

 

W pieczołowicie odnowionej i zmodernizowanej, pięciokondygnacyjnej kamienicy zostaną zachowane historyczne detale, takie jak sztukaterie, oryginalna stolarka drzwiowa czy drewniane parkiety. Wymienione zostaną tynki oraz wszelkie instalacje, pojawi się także fotowoltaika. Fasada przejdzie kompleksową renowację wraz z wymianą okien na drewniane, na wzór historycznych. Zyska także nowy, elegancki kolor oraz odtworzone zostaną dawne kształty witryn lokali w przyziemiu. Metamorfozę przejdzie także sień oraz klatka schodowa, gdzie odnowione zostaną secesyjne malowidła.

Kraszewskiego 17

 

W obiekcie będzie zamontowana również winda, którą przyszli mieszkańcy dostaną się na wyższe piętra oraz poddasze, które zostanie poddane kompleksowemu remontowi, wraz z wymianą elementów konstrukcyjnych dachu oraz deskowania i pełną termomodernizacją. Na piętrach I-III znajdą się mieszkania do samodzielnej aranżacji, natomiast na ostatnim piętrze – mieszkania po remoncie, w standardzie deweloperskim plus. Będą one posiadały balkony, wysokie sufity, regularne okna i dodatkowo zostaną doświetlone oknami dachowymi. Dziedziniec zostanie zaaranżowany na nowo i pojawią się na nim nowe nasadzenia.

Dzięki renowacji przy Kraszewskiego 17 Jeżyce zyskają kolejną perełkę, która stanie się wielką ozdobą okolicy i podkreśli zabytkowy charakter jednego z najpiękniejszych miejsc w stolicy Wielkopolski.

Źródło: Reforma Nieruchomości

Zobacz też: Architektura | Elewacja | Kamienica | Metamorfoza | Poznań | whiteMAD na Instagramie

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej