azyl dla zwierząt

W Poznaniu zbudują azyl dla zwierząt. Jedyny taki w Polsce

Azyl dla zwierząt w Poznaniu powstanie z myślą o dzikich i egzotycznych gatunkach. Jego budowę sfinansuje i zorganizuje Fundacja On The Wild Side. Azyl będzie nosił imię “Nieumarłych”, czyli 9 tygrysów, które pracownikom poznańskiego ZOO udało się uratować w zeszłym roku.

Przed rokiem do poznańskiego zoo trafiły tygrysy z transportu, który utknął na granicy polsko-białoruskiej. Pracownicy zoo pojechali wtedy na granicę i zaopiekowali się dzikimi zwierzętami. Tamte wydarzenia zainspirowały Dorotę Jagodzińską-Sasson do założenia Fundacji On The Wild Side, której celem statutowym jest ratowanie dzikich zwierząt.

Uświadomiłam sobie wtedy bardzo ważny problem: w Polsce nie istnieje, azyl dla dzikich zwierząt pochodzących z interwencji. Nie ma miejsca, które byłoby przystosowane do ratowania, zapewnienia specjalistycznej opieki weterynaryjnej i rehabilitacji, a potem także warunków życia maksymalnie zbliżonych do naturalnych i odpowiadających ich potrzebom – mówi Dorota Jagodzińska-Sasson, prezes Fundacji On The Wild Side.

Fundacja wspólnie z poznańskim ogrodem zoologicznym stworzyła koncepcję projektu azylu, który ma być zlokalizowany na terenie Nowego ZOO. Koncepcja zakłada powstanie budynku przeznaczonego dla zwierząt drapieżnych oraz osobnego budynku dla zwierząt kopytnych wraz z dostosowanymi dla potrzeb poszczególnych gatunków wybiegami. Ponadto placówka ma być wyposażona w profesjonalny szpital dla jej podopiecznych. Całe założenie dopełni punkt widokowy dostępny dla zwiedzających.

azyl dla zwierząt


W placówce znajdą schronienie zwierzęta pochodzące m.in. z nielegalnych hodowli czy pracujące w cyrkach. Obiekt sfinansuje i wybuduje Fundacja On The Wild Side, która nieodpłatnie przekaże go Miastu. Azyl będzie nosił imię “Nieumarłych”. Obecnie trwają prace nad projektem budowlanym.

Czytaj więcej: Zwierzęta | Poznań | Ciekawostki

źródło: UM Poznań