W poznańskim zoo otwarto przedszkole dla odrzuconych zwierząt

Przedszkole dla zwierząt powstało w miejscu starej motylarni. Ochronę znajdą tu młode zwierzęta, które zostały odrzucone przez matkę, lub takie, których rodzic z różnych powodów nie może się nimi opiekować. Budynek właśnie oddano do użytku.

W nowym budynku opiekę znajdą młode zwierzęta znajdujące się w szczególnych sytuacjach, np. odrzucone przez matkę bądź takie, którymi rodzic z różnych powodów nie może się zaopiekować. Obiekt został już oddany do użytku i teraz pracownicy Nowego Zoo zadecydują, jakie zwierzęta przebywały będą na terenie przedszkola.

W marcu zakończyły się prace budowlane, otrzymaliśmy już pozwolenie na użytkowanie i oddajemy budynek w ręce pracowników ogrodu zoologicznego oraz ich młodych podopiecznych. Przedszkole powstało przede wszystkim z myślą o zwierzętach, ale także goście zoo będą mogli dyskretnie obserwować ich poczynania przez specjalną szybę. Takie atrakcyjne rozwiązanie będzie miało więc także wymiar edukacyjny, bez wywoływania niepotrzebnego niepokoju u zwierząt – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W budynku są bezpieczne warunki do karmienia, przeprowadzania zabiegów weterynaryjnych, rekonwalescencji i rehabilitacji młodych podopiecznych. Wyznaczono tam osobne boksy, dzięki którym ssaki drapieżne, zwierzęta kopytne i ptaki będą od siebie oddzielone. W przedszkolu jest także ambulatorium i specjalne pomieszczenie do karmienia. Nie brakuje też wybiegu, z którego także będą korzystać mali podopieczni ogrodu zoologicznego. Nowy obiekt ma również pomieszczenie socjalne dla pracowników, zaplecze higieniczno-sanitarne oraz magazyn. Wykonawca inwestycji w ramach prac wyremontował także przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne i elektroenergetyczne.


Przedszkole zostało tak zaprojektowane, by odwiedzający Nowe Zoo także mogli poznać mieszkańców nowego budynku bez wywoływania u nich stresu. Chętni będą mogli podglądać przez szybę działania mające na celu ratowanie i odchowanie dopiero co narodzonych mieszkańców ogrodu zoologicznego, np. moment karmienia maluchów. Wykonawca prac zajął się także zagospodarowaniem terenu wokół budynku, dlatego dostęp do niego jest komfortowy – powstały schody oraz podjazdów dla osób z niepełnosprawnościami czy rodziców z wózkami dziecięcymi.

Czytaj też: Poznań | Zwierzęta | Minimalizm| Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły