W prostocie siła! Oto rodzinny stół od Sylwii Siekirki

Sylwia Siekirka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Studiowała tam architekturę wnętrz ze specjalizacją projektowanie mebli. Publikujemy jej projekt dyplomowy, który przygotowała pod okiem promotora prof. Stanisława Figiela. Tematem pracy dyplomowej Sylwii Siekirki był „SAGA: mebel międzypokoleniowy, czyli historia jednego świerka”. Projektantka w sprytny sposób połączyła prostą, ponadczasową formę mebla, którą można personalizować.

SAGA to rodzinny zestaw mebli, który stworzony został z myślą o jadalni. Projekt ten ma początek w Pieszycach – moim rodzinnym mieście, w którym się urodziłam i wychowałam. To tam na naszym podwórku rósł świerk, który niestety musiał zostać ścięty. Właśnie z tego drewna wykonałam zestaw mebli SAGA.

Jakiś czas temu przeprowadziliśmy się na wieś i wtedy zrodził się pomysł na mój projekt dyplomowy. Zależało mi na tym, aby przenieść cząstkę miejsca, w którym się wychowałam do nowego domu. Chciałam stworzyć mebel, który będzie jednoczył całą moją rodzinę w jednym miejscu. Zaprojektowałam więc stół z dwoma ławami, gdyż jest to mebel, który jednoczy rodzinę. Bliscy zasiadają do wspólnych posiłków, czy spotykają się przy nim podczas rodzinnych imprez.

Charakterystyczne dla mebla są wymienne deski, które w tym wariancie zawierają grafiki z przepisami moich babć, dziadków i pradziadków. Deski zawierają też historię mojej rodzinnej sagi, którą rodzice przekazują nam, a my będziemy dalej ją przekazywać kolejnym pokoleniom. Dodatkowo, w zależności od tego do jakiej imprezy rodzinnej się szykujemy, dobieramy wymienne deski z fotografiami o określonej tematyce. Dopiero takie trafiają na stół. Same grafiki naniesione zostały prostą techniką, aby w przyszłości kolejne pokolenia mogły dokładać do stołu swoje opowieści.