Ogród Jogi

W sąsiedztwie zieleni. Ogród Jogi i Galeria Sztuki w Brnie

Ogród Jogi i Galeria Sztuki znajduje się w Brnie. Projekt przebudowy budynku przygotował architekt Szymon Rozwałka, tworząc przestrzeń, która sprzyja kontemplacji.

Architekt chciał zaprojektować przestrzeń, która będzie w naturalny sposób sprzyjać duchowości. Ogród Jogi powstał w budynku, który pierwotnie miał pełnić inną funkcję. To postindustrialny gmach w sąsiedztwie historycznej zabudowy miasta. W ramach projektu zmieniono kształt budynku – część jego elementów została rozebrana i przekształcona w nowe przestrzenie.

Wyburzyliśmy fragmenty, by stworzyć nowe ogrody, burzyliśmy filary, by powiększyć przestrzeń – mówi autor projektu.

Odnowiono stare świetliki, które były zgodne z wizją projektanta. Starannie wyczyszczono belki konstrukcyjne i szalunek, ale pozostawiono wszelkie ślady zużycia. Część tynków we wnętrzu została tylko częściowo oczyszczona i nadal nosi ślady pierwotnego uszkodzenia. W efekcie powstała przestrzeń pełna światła i subtelnych połączeń między poszczególnymi fragmentami wnętrza.

Ogród Jogi


Gmach pełni też funkcję galerii sztuki. Z galerii widać strefę wejściową, która następnie łączy się z zielenią ogrodu. W dalszej części powstało pomieszczenie do jogi.

Sercem budynku jest ogród, który gromadzi wodę deszczową, a dzięki zastosowanej konstrukcji nie wymaga dodatkowego podlewania. Specjalna warstwa zatrzymuje wodę, która wystarcza do odżywienia roślin.

Czytaj też: Minimalizm | Elewacja | Wnętrza | Czechy | whiteMAD na Instagramie

Ogród Jogi i Galeria Sztuki w Brnie w Czechach – fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com