Dwie „tańczące” wieże Zahy Hadid powstają pośrodku biurowego zagłębia, przez które każdego dnia przewija się 300 tys. ludzi. Wieża C kompleksu Shenzhen Bay Super Headquarters Base to w rzeczywistości dwa wieżowce z dużym łącznikiem i jeszcze większym podium, na którym zaprojektowano zielone tarasy. W podstawie wysokiego na 400 m drapacza chmur znajdą się mieszkania, centrum przesiadkowe, łąki, a nawet mokradła. Zespół Zaha Hadid Architects dąży do stworzenia futurystycznego i samowystarczalnego wieżowca wykorzystującego fotowoltaikę i systemy akwaponiczne.
Miasto wielkiego orła
Jeszcze w latach 70. Shenzen było miastem średniej wielkości jak na standardy chińskie. Obecnie jest to trzecie największe miasto w kraju, a populacja obszaru metropolitalnego Shenzen wynosi ok. 24 mln. Miasto posiada czwarty największy port świata i ósme największe centrum finansowe, a pod kątem PKB metropolia przegania sąsiedni Hongkong. Nic dziwnego, że to właśnie w Shenzen architekci Zahy Hadid zaprojektowali tak futurystyczny i innowacyjny kompleks wieżowców. Bryły budynków przypominają zastygłą w ruchu, tańczącą parę.
Tower C będzie integralną częścią zielonego obszaru miasta. Z miejskiego pasa zieleni będzie można przejść na plac wieżowca, który stanie się ruchliwym punktem na mapie Shenzen. W podstawie budynku znajdzie się centrum przesiadkowe połączone z rozbudowanym systemem metra. Ten typ kolei miejskiej w Shenzen jest szóstym co do wielkości systemem na świecie, a należy zaznaczyć, że pierwszą z szesnastu linii metra oddano zaledwie dwadzieścia lat temu.
Przyszłościowiec
Wertykalne miasto zaczyna się podestem z zielonymi tarasami porośniętymi bujną roślinnością. Płynne formy schodkowych tarasów przykryje wielki łącznik scalający dwie wieże. W projekcie fasady zastosowano ściany kurtynowe, wspomagające izolację cieplną budynku. Takie rozwiązanie usprawni także wentylację. Szczególne wrażenie robią żebrowania, dzięki którym poszczególne fragmenty szklanej fasady wydają się zarówno gładkie, jak i poszarpane. Co ciekawe, autorzy projektu zaznaczyli, że do budowy wieżowca chcą wykorzystać jak najwięcej materiałów pochodzących z recyklingu.
Zaawansowane systemy zarządzania obiektem pozwolą na samowystarczalne i ekologiczne gospodarowanie wieżowcem oferującym powierzchnię całkowitą wynoszącą aż 440 tys. m kw. Do takich systemów można zaliczyć te związane z magazynowaniem wody, recyklingiem i fotowoltaiką. Zdecydowanie najbardziej interesującym i przyszłościowym rozwiązaniem jest system akwaponiczny działający na wszystkich tarasach.
Ryby, rośliny i bakterie
Akwaponika polega na stworzeniu cyklu zależności pomiędzy rybami, bakteriami i roślinami. Klasyczne systemy akwaponiczne używane są do produkcji żywności pokroju pomidorów czy sałaty. Rośliny karmią ryby, których odchody rozkładane są przez bakterie i robaki. Wytwarzany w tym procesie nawóz daje składniki pokarmowe roślinom. Architekci z Zaha Hadid chcą wykorzystać ten system do biologicznego filtrowania ścieków, co pozwoli na zmniejszenie ilości chemicznych zanieczyszczeń. Choć ta metoda jest znana w nowoczesnym wydaniu od lat 30., to obecnie zyskuje na popularności, szczególnie wśród dużych inwestycji.
Budowa Tower C ma zakończyć się w 2027 r., a poza biurami i wymienionymi udogodnieniami w środku znajdzie się również miejsce na hotel, galerię oraz lokale usługowo-gastronomiczne. Inwestycja stanie się integralną częścią ogromnej metropolii, która stale przebija swój potencjał rozwojowy. Ekspresyjne, płynne formy to wręcz znak charakterystyczny architektów Zahy Hadid, co można zauważyć także w przypadku wieżowca w Shenzen. Jednak poza roztańczoną bryłą, w Tower C należy docenić zaawansowane rozwiązania technologiczne, które wspomogą samowystarczalność wielkiego kompleksu.
Źródło zdjęć: Zaha Hadid Architects
Czytaj też: Architektura | Ciekawostki | Wieżowiec | Chiny | Zaha Hadid | whiteMAD na Instagramie