W Sopocie odsłonięto mural na cześć Józefa Czerniawskiego

Mural na cześć Józefa Czerniawskiego odsłonięto w niedzielę 2 października w Sopocie. W ten sposób przypomniano o twórczości malarza, który zmarł niemal rok temu.

Józef Czerniawski urodził się w 1954 roku w Myśliborzu, studiował na Wydziale Malarstwa PWSSP w Gdańsku, dyplom obronił w 1977 roku w pracowni profesora Kazimierza Śramkiewicza. Przez lata prowadził Pracownię Rysunku i Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem grupy artystycznej COX oraz współzałożycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki Jeden Świat z siedzibą w Sopocie.

Malarz jest laureatem licznych nagród, m.in. wyróżnienie na IV Biennale Sztuki Gdańskiej, BWA Sopot (1985), zwycięstwo w kategorii Malarstwo oraz Grand Prix, Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego na I Triennale Sztuki Pomorskiej, PGS w Sopocie (2013), Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu w Dziedzinie Kultury i Sztuki (2013). Uzyskał odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2013). Zrealizował wiele wystaw indywidualnych. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach państwowych w Polsce oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie ma w swoich zbiorach kilkanaście płócien artysty.

Odsłonięty mural znajduje się przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 60, przy skrzyżowaniu z ulicą Grunwaldzką. Malowidło jest powiększoną kopią jednego z obrazów Józefa Czerniawskiego.

Na przeniesienie malowidła na ścianę budynku zgodę wyraziła Alicja Czerniawska, córka artysty, która wcześniej pomogła wybrać dzieło oraz brała udział w uroczystości odsłonięcia muralu.


Mural upamiętniający twórczość Józefa Czerniawskiego zajął miejsce innego malowidła. Wcześniej na ścianie znajdował się mural przedstawiający ogromną falę projektu Marcina Warasa. Wykonano go ponad 10 lat temu, dlatego spacerujący po Sopocie mieszkańcy będą musieli przyzwyczaić się do nowego motywu kolorystycznego w krajobrazie.

fot. Gaweł Czajka, źródło: UM Sopot

Czytaj też: Murale | Sopot | Sztuka | Malarstwo | Wystawa | whiteMAD na Instagramie