W Teheranie stanął najbardziej funkcjonalny dom na świecie

Sharifi-ha House zaprojektowany został przez pracownię nextoffice. Budynek wygląda niesamowicie i bardzo oryginalnie. Dlaczego?

W przeciwieństwie do innych domów, ten może zmieniać swój charakter i sprawiać wrażenie otwartego lub zamkniętego. Wszystko zależy od potrzeb właścicieli i ich aktualnego samopoczucia, to oni wybierają czy dom jest introwertyczny czy też ekstrawertyczny.

Sharifi-ha House zbudowany został na stosunkowo wąskiej, lecz głębokiej działce. Rezydencja posiada wyjątkową zdolność do przekształcania dwuwymiarowej fasady w trójwymiarową. Dzięki temu dom ten jest przygotowany na panujące w Teheranie gorące lato oraz mroźną zimę. Budynek jest bardzo przestronny i liczy około 1400 m kw. powierzchni. W sumie obiekt ma siedem pięter. Na dwóch najniższych kondygnacjach (piwnica) umieszczono małe centrum fitness oraz salon odnowy biologicznej. Na parterze powstał parking i pomieszczenia gospodarcze. Pierwsze i drugie piętro przeznaczone jest na usługi. Strefa mieszkalna powstała na dwóch ostatnich kondygnacjach.

Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji pokoje w budynku są bardzo mocno doświetlone i przestronne. Pokoje mogą także być często zmieniane w zależności od indywidualnych potrzeb mieszkańców. Taka możliwość sprawia, że jest to jeden z najbardziej funkcjonalnych domów na świecie. (ms)