W Warszawie odsłonięto mural z wizerunkiem Jacka Kuronia

Mural przedstawiający Jacka Kuronia powstał na ścianach budynku Liceum Ogólnokształcącego imienia Jacka Kuronia w Warszawie. Jego autorem jest Wilhelm Sasnal. 

Budynek szkoły z muralem znajduje się przy ul. Złotej 58. Jego oficjalne odsłonięcie nastąpiło w piątek 26 czerwca. Inicjatywa jego powstania narodziła się w Wolskim Centrum Kultury.

Upamiętnienie Jacka Kuronia wydaje się być czymś naturalnym. Kawaler Orderu Orła Białego współtworzył KOR, pierwszą „Solidarność”, a także demokratyczną Polskę po 1989r. Był niezłomnym człowiekiem, który wierzył w demokrację i nigdy nie zapominał o solidarności społecznej, dążył do modelu polityki, w którym człowiek posiada możliwość samorealizacji, a energią życia społecznego jest szacunek i współpraca – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Mimo że Jacek Kuroń od zawsze związany był z Warszawą to nie udało się upamiętnić jego osoby w bardziej wyrazistej formie. Dziś Jacek Kuroń ma w Warszawie kilka tablic oraz skwer swojego imienia. Budynek szkoły z nowym muralem pozwoli upamiętnić jego postać oraz wyznawane przez Kuronia ideały.

W CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia pamięć o patronie jest wciąż żywa. W swoich niezwykle konsekwentnych przekonaniach Jacek Kuroń zawsze stawiał na młodzież i ludzi.  Był wierny swoim ideom, co zasługuje na szczególne upamiętnienie w czasach, w których brakuje autorytetów – powiedziała dyrektorka szkoły Teresa Wesołowska.

mural Jacka Kuronia


Autorem dyptyku jest Wilhelm Sasnal, którego prace możemy podziwiać na całym świecie m.in. w nowojorskim muzeum Guggenheima, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven, Fondation Beyeler w Bazylei oraz oczywiście w warszawskich instytucjach takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej.

Mural Jacka Kuronia jest czarno-biały, surowy i szczery. Autor przedstawił w ten sposób kontrasty. Od strony ulicy Jana Pawła II mural wykonano na podstawie zdjęcia Tadeusza Zagoździńskiego – to klasyczne ujęcie portretowe. Z kolei od ulicy Złotej inspiracją dla artysty było zdjęcie Kuronia wykonane w Sądzie Wojewódzkim podczas aresztowania go w lipcu 1965 r. Konsekwencją tego aresztowania był wyrok trzech lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: Murale | Warszawa | Sztuka | Sztuka

źródło: UM Warszawa Wola