W Warszawie powstanie nowy park. Zajmie miejsce dzikiego zagajnika. 

To może być jeden z najbardziej eleganckich parków w Warszawie. Dziś poznaliśmy zwycięski projekt zagospodarowania dwuhektarowej działki na Białołęce, który zaprezentowała pracownia RS Architektura Krajobrazu.

Działka mieści się na Białołęce, a jej prostokątny kształt wytyczają ulice Światowida, Christo Botewa, Myśliborska oraz Ćmielowska. Obecnie na mierzącej ponad dwa hektary działce znajduje się zaniedbany zagajnik, który nie przyciąga swoją urodą. Architekci z pracowni RS Architektura Krajobrazu zaproponowali podział terenu na trzy części, które będą się różnić swoją funkcjonalnością.

Najintensywniej zagospodarowaną częścią parku ma być strefa przy ulicy Myśliborskiej.  W tym miejscu powstanie między innymi drewniany placyk z wieńczącą go „żywą kopułą wierzbową”, która ma pełnić funkcję altany i miejsca spotkań mieszkańców. Nieopodal placu powstaną drewniane stopnie, które wykorzystując nierówność terenu stworzą swego rodzaju amfiteatr, z którego będzie można podziwiać panoramę parku. Obok stanie również automatyczna toaleta miejska.


Centralna część parku zmieni się w kwitnącą polanę, na której rozlokowano altany, ścieżki rowerowe i piesze, miejsca na hamaki i leżaki, a także nietypowy plac zabaw dla dzieci. To, co ma wyróżniać plac zabaw z Białołęki na tle innych podobnych realizacji to fakt, że będzie on w pełni naturalny. Zamiast tradycyjnych huśtawek powstaną drewniane kłody, zjeżdżalnie zastąpią zielone górki, a piaskownice zamieniono na miejsca do budowy szałasów. Wokół parku zasadzone zostaną rośliny kwitnące.

Najciekawszym elementem parku będzie jego południowa część, w której architekci przewidzieli miejsce na budowę pawilonu o kształcie elipsy. Dwukondygnacyjna konstrukcja ma stanąć ponad niewielkim oczkiem wodnym, a jego górne piętra wzbogacone zostaną w tarasy widokowe. W pawilonie w przyszłości powstać może hala wystawiennicza, restauracja i kawiarnia.

Co dodatkowo cieszy, architekci pozostawili niemal wszystkie zastane drzewostany. Wycięte zostaną jedynie usychające, zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców drzewa, a także niewielkie, mało wartościowe krzewy. Cały park dookoła zostanie otoczony murem z krzewów, małych drzew i żywopłotów, które mają za zadanie wydzielić i wyciszyć park. Koszt modernizacji parku ma wynieść 3,3 miliony złotych i według zapewnień rzeczniczki dzielnicy Białołęka, Marzeny Gawkowskiej park zostanie oddany do użytku mieszkańców w 2020 lub 2021 roku. 

źródło: http://krajobraz.com.pl