źródło: MA18/ Christian Fuerthner

W Wiedniu budują tzw. superdzielnice. Pierwsza już gotowa

„Supergrätzl”, czyli tak zwane superdzielnice to projekt, według którego władze zmieniają poszczególne ulice, aby były przyjazne mieszkańcom. Oznacza to mniej samochodów, więcej miejsca dla ludzi. Pierwsza superdzielnica powstała w austriackiej stolicy, w dzielnicy Favoriten.

W wiedeńskiej dzielnicy Favoriten, na południe od dworca głównego, realizowany jest pierwszy w Wiedniu projekt tzw. superdzielnicy. Polega on na uspokojeniu ruchu w strefie zamieszkania. Ponadto władze chcą sprawić, aby przebywanie w przestrzeni publicznej było przyjemniejsze i zachęcić mieszkańców do korzystania z atrakcji w ich pobliżu. W całym projekcie ważne są też działania na rzecz ochrony klimatu.
Od czerwca 2022 roku na ulicy Herzgasse w Wiedniu wdrażana jest krok po kroku nowa organizacja ruchu. Na ulicach jednokierunkowych zostanie wprowadzony ruch w odwrotnym kierunku, nawierzchnia zostanie odpowiednio oznaczona i powstaną nowe otwarte przestrzenie. To przemiana zwykłego osiedla w tzw. superdzielnicę. Charakteryzuje się to ograniczeniem ruchu samochodowego i przekształceniem ulic w deptaki z szeregiem wartościowych miejsc do spędzania wolnego czasu. Dzięki zieleni podniesiony zostanie komfort życia mieszkańców nawet w upalne letnie dni.

Pierwsze tak zwane superdzielnice zaczęły pojawiać się w hiszpańskiej Barcelonie około pięć lat temu. Jednak koncepcja tworzenia cichych osiedli bez ruchu tranzytowego szybko zaczęła zyskiwać popularność w wielu innych miastach. Przykładem jest Berlin, gdzie superdzielnice stały się jednym z najczęściej dyskutowanych tematów miejskich w ostatnich miesiącach. Jedną z głównych zalet superdzielnic jest, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa ruchu, większa przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Jak to osiągnąć? Istnieje wiele sposobów na interwencję w architekturę, miasto może ściągać asfalt i sadzić więcej zieleni oraz budować elementy małej architektury, stawiając na meble rekreacyjno-wypoczynkowe.
Również w Polsce w wielu miastach realizowane są projekty mające na celu zwiększenie liczby zielonych powierzchni. Przykładem są Kielce, gdzie na rynku usuną część płyt i posadzą zieleń. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Jednak tworzone w Wiedniu superdzielnice to przedsięwzięcie na większą skalę.
Plan stworzenia pierwszej superdzielnicy został ogłoszony przez władze Wiednia latem 2021 roku i od tego czasu organizacje miejskie przygotowały konkretną formę wybranego obszaru w dzielnicy Favoriten. W międzyczasie urbaniści opracowali koncepcję uspokojenia ruchu i bezpieczeństwa, koncepcję otwartych przestrzeni wraz z działaniami na rzecz podniesienia jakości przestrzeni publicznej oraz program stopniowej transformacji terenu. Lokalni mieszkańcy mogli stale uczestniczyć w planowaniu, zwłaszcza podczas interaktywnych dni informacyjnych.
źródło: materiały prasowe eurocommpr.at