W Wilnie zawisło 50 gwiazd autorstwa Jarosława Koziary

Pięćdziesiąt gwiazd Jarosława Koziary ozdobiły urokliwą ulicę Stiklių (Szklaną) w Wilnie. Polski artysta stworzył kolorowe gwiazdy we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.

Pochodzący z Lublina artysta słynie ze swoich miejskich instalacji. Rok temu w maju pisaliśmy o piętnastu żurawiach autorstwa Jarosława Koziary, które pojawiły się w centrum Leszna. Wcześniej wielkopolskie miasto zdobiło w podobny sposób uliczki wieszając wstążki, parasolki, świecące koła i latawce. Celem było podniesienie atrakcyjności centrum i przyciągnięcie na starówkę turystów i mieszkańców.

Podobny cel przyświecał włodarzom Wilna. Ulica Stiklių znajduje się w historycznej Dzielnicy Szkła w Wilnie, która powstała w XV wieku – w czasach Wielkiego Księstwa. Swoją dzisiejszą nazwę ulica otrzymała w XIX wieku z powodu dużej liczby działających tam warsztatów szklarskich. W XVII wieku była jedną z głównych ulic miasta – pełna kupców, rzemieślników, jubilerów i finansistów. Dzielnica Szkła była także wileńskim centrum kultury żydowskiej – pełnym synagog, sklepów, gospód i karczm.gwiazd Jarosława Koziary


Instalacja Jarosława Koziary ma zachęcać do poszukiwania gwiazd każdego dnia, aby to zrobić należy przystanąć, odetchnąć, pomyśleć o teraźniejszości i… spojrzeć w niebo, które w Litwie często jest nocą ciemniejsze niż w Polsce.

Czytaj też: Żurawie w LesznieMalarstwo | Murale | Litwa | Miasto

fot. Joanna Bożerodska, źródło: UM Lublin, Instytut Polski w Wilnie