Wakacyjne mieszkanie w Górach Izerskich. Zielony kominek gra tu główną rolę

Wakacyjne mieszkanie znajduje się w nowym budynku wielorodzinnym po czeskiej stronie Gór Izerskich. Projekt jego wnętrza powstał w pracowni Markéta Bromová architekti.

Lokal położony jest na parterze budynku. Architekci chcąc to wykorzystać postawili na minimalizm. Jasne wnętrza urozmaicają nieliczne kolorowe dodatki. Największym urozmaiceniem jest kominek w salonie, który zdobi zielona ceramika.

Co ciekawe, do mieszkania wchodzi się z piętra, z którego wiedzie długi korytarz. Ten ostatni dzieli mieszkanie na dwie strefy funkcjonalne. Część techniczną tworzą łazienka, wc, sauna i kuchnia, a część dzienną stanowi salon i sypialnie. W sumie wakacyjne mieszkanie w Górach Izerskich ma 83 m kw. powierzchni.

W salonie znalazło się niewiele mebli. Sofa ustawiona w kształcie litery U ma jasny kolor i koresponduje z położonym tuż obok kominkiem. Sofa jest tutaj ogromnym meblem, który w niższej części skrywa schowek na drewno do kominka. Przed nią ustawiono niewielki, czarny stolik kawowy.


Projektując wnętrze architekci chcieli połączyć tradycję i nowoczesność. Podłogę w całym mieszkaniu stanowi minimalistyczna wylewka betonowa, której parametry techniczne sprawiają, że przez długie lata będzie odporna na zniszczenia. Ten nowoczesny akcent przełamano dodatkami z drewna, które są ciepłe w odbiorze. W ten sposób delikatnie nawiązano do tradycyjnej, górskiej zabudowy jednorodzinnej. Do tradycyjnych rozwiązań zaliczyć można dekoracyjny sufit, zabudowę kuchni oraz wspomniany już kominek, który mimo nowoczesności zdaje się mieć “starą duszę”. To odważne zestawienie, ale w tej realizacji osiągnięto spójny efekt.

fot. Veronika Raffajová, projekt: Markéta Bromová architekti

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Czechy | Minimalizm | Sypialnia | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły