stop plastik

Wałbrzych mówi stop. Zakaz używania jednorazowych naczyń z plastiku

Wałbrzych jako pierwsze w Polsce miasto wprowadziło całkowity zakaz używania jednorazowych opakowań, to efekt akcji STOP PLASTIK. Zakaz dotyczy wszystkich instytucji miejskich i ma być przykładem dla wszystkich mieszkańców.

Zakaz używania jednorazowych opakowań, naczyń i sztućców z plastiku skierowany jest do instytucji miejskich i sprawdzi się na co dzień podczas pracy urzędu, ale też w chwili organizowania miejskich wydarzeń, koncertów, spektakli itp. Informację o zakazie przekazał Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Nie o popularność nam chodziło, nie o wygrany wyścig, lecz niezwłoczne podjęcie walki z rujnującym środowisko zagrożeniem. 500 lat trwa naturalny rozkład plastikowej butelki. W tym czasie plastik zatruwa organizmy żywe, ziemię i wodę. Mimo to jego produkcja i zużycie rośnie lawinowo. Musimy z tym skończyć dla dobra naszego i naszych dzieci! – pisze Roman Szełemej w wydanym komunikacie.

Do zakazu ze zrozumieniem odnosi się wielu Wałbrzyszan. Miasto podjęło też kroki, aby akcję wypromować i zachęcić do działania wszystkich mieszkańców. Dlatego na terenie Wałbrzycha można spotkać specjalne plakaty informujące o szkodliwości plastiku oraz zachęcające do proekologicznych postaw. Akcja Stop Plastik nie jest skomplikowana, to zaledwie kilka zasad, wskazówek, których przestrzeganie pozwoli uczynić świat lepszym.

Mam wielką nadzieję, że wręczane przez nas certyfikaty i promocja uczestników zbudują wspaniałą ekologiczną wspólnotę w walce o środowisko wolne od plastiku – dodaje prezydent miasta.

stop plastik


Instytucje prywatne, restauracje, hotele, kawiarnie, które zdecydują się przyłączyć do akcji otrzymując certyfikat „STOP PLASIK”. Jednocześnie deklarują, że niezwłocznie wyeliminują ze stosowania jednorazowe opakowania i naczynia wykonane z plastiku oraz znajdą dla nich ekologiczne zamienniki lub będą korzystać z naczyń wielokrotnego użytku.

Dodatkowo akcja „STOP PLASIK” promuje picie wody z kranu i rezygnację z kupowania wody butelkowanej. Instytucje przystępujące do programu zobowiązują się zrezygnować z organizowania imprez i innych wydarzeń, podczas których wykorzystywane są reklamówki, butelki PET, opakowania, naczynia, sztućce, słomki, mieszadełka do napojów, pokrywki na napoje i inne wyroby jednorazowego użytku wykonane z plastiku. 

Czytaj więcej: Recykling | Ekologia | Zieleń

źródło: UM Wałbrzych