Walentynki w Krakowie: miasto rozdaje zakochanym budki lęgowe

To już kolejny raz, kiedy walentynki w Krakowie można spędzić inaczej. Z okazji święta zakochanych miasto będzie rozdawać budki lęgowe, które wykonano z materiałów z odzysku.

Budki lęgowe z ekologicznych materiałów będzie można dostać w piątek 14 lutego o godzinie 12 na placu Wszystkich Świętych w Krakowie. Tego dnia przedstawiciele MPO Kraków i Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka rozdadzą mieszkańcom Krakowa 1000 budek.

Wszystko w ramach kolejnej edycji, która jest organizowana nie tylko z miłości do ludzi, ale i środowiska, bo wszystkie budki powstały z materiałów z odzysku, zebranych przez MPO – zaznacza Waldemar Domański, współorganizator akcji.

Współpraca miasta z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka wpisuje się w ustalenia dotyczące gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym (circular economy). Chodzi tutaj o maksymalne, powtórne wykorzystanie wszelkich możliwości odpadów i surowców z nich pochodzących. Budki lęgowe wykonano właśnie z surowców uzyskanych od mieszkańców. MPO Kraków odbiera od krakowian odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Część z nich mieszkańcy przywożą samodzielnie do Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krzemienieckiej 40. Firmy i przedsiębiorcy pozbywają się tam palet po przewożonych towarach czy innych odpadów, w tym również drewnianych. Tak pozyskane drewno i elementy pochodzące z drewna mogą być wykorzystane na różne sposoby. Ważne, by drewno wróciło do użycia.

walentynki w Krakowie
Walentynki w Krakowie: zakochani dostaną budki lęgowe z recyklingu (fot. Bogusław Świerzowski)

Z całości zebranego drewna wybierane są najlepsze elementy, które od razu nadają się do ponownego użycia. Jest ich jednak stosunkowo niewiele. Kolejna część zebranego drewna (wymieszanego z różnych elementów) jest mielona i przekazywana firmom meblarskim, które wytwarzają z nich płyty meblowe i paździerzowe. Z części robione budki lęgowe dla ptaków i karmniki, a to, co się nie nadaje do innego wykorzystania (drobne części, pył), staje się częścią paliwa alternatywnego, które zastępuje węgiel kamienny w cementowaniach.

W ciągu kilku lat działalności Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka w Krakowie zawisło blisko 10 tys. budek lęgowych.

Czytaj też: Kraków | Ciekawostki | Drewno

źródło: UM Kraków