Wallphabet – nowy mural w Warszawie od Good Looking Studio

Na warszawskiej Saskiej Kępie powstał Wallphabet – typograficzny mural przedstawiający nietypowy alfabet. To kolejny projekt zainicjonowany i zrealizowany przez Good Looking Studio, który przybliża tematykę literniczą.

Ścienny obraz jest efektem współpracy zespołu Good Looking Studio z artystą z Danii – Jakobem Engbergiem, który tworzy pod pseudonimem Copenhagen Signs. Mural przedstawia łaciński alfabet o kroju liter zwanym „Architectural Script”.

To nie jest pierwszy tego typu projekt. W zeszłym roku, przy skrzyżowaniu ul. Madalińskiego i Sandomierskiej, pojawił się mural o podobnej tematyce. Jest on kolarzem literniczym, na którego powstanie złożyła się współpraca 15 artystów, z różnych zakątków świata.

Praca, która powstała na Saskiej Kępie jest elegancka, ale bardziej oszczędna w formie w stosunku do alfabetu z Mokotowa. Mural ma tylko trzy kolory. Wart uwagi jest sposób w jaki został zaprojektowany. Litery zostały napisane pędzlem, każda linia była pociągnięta jednokrotnie, bez poprawiania. Dodatkowo alfabet ma formę instruktarzu, który obrazuje, jak wykonać go samemu. Przy poszczególnych kreskach znajdują się bowiem strzałki ukazujące kierunek pociągnięć pędzla, które składają się na poszczególne litery. Warto wspomnieć, że mural jest kontynuacją ogólnoświatowego trendu o nazwie #wallphabet. Miłośnicy liternictwa, szczególnie ręcznie malowanego, tworzą na ścianach alfabety, które pokazują piękno i różnorodność stylów literniczych. Są jednocześnie ćwiczeniem rzemiosła ręcznego malowania liter, które ma szczególne zastosowanie w tradycyjnym szyldziarstwie. Tematyka liternicza jest bliska Good Looking Studio.


Kilka lat temu uruchomiliśmy projekt o nazwie Sign Painters Poland. Jest to nasza oddolna inicjatywa, mająca na celu propagowanie szyldziarstwa i ręcznego malowania liternictwa w Polsce. Dotychczas zorganizowaliśmy kilkanaście szkoleń z mistrzami tego fachu z całego świata, relacjonowaliśmy nasze wizyty na  poświęconych tej tematyce imprezach o nazwie „Letterheads”, które odbywają  się w różnych krajach. Wszystko to z zamiłowania do rzemiosła, które w Polsce wciąż pozostaje mało znane – relacjonuje Karol Szufladowicz z Good Looking Studio.

Mural Wallphabet znajduje się na elewacji budynku przy ul. Greckiej 17 na Saskiej Kępie w Warszawie.

Czytaj też: Warszawa | Murale | Malarstwo | Miasto

fot. Radek Nowik, źródło: Good Looking Studio