Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane dzieło można oglądać w Polsce. W dzisiejszej wsi Jankowo stoi spichlerz, który Walter Gropius zaprojektował na początku XX wieku.
To niepozorny budynek. Spichlerz zbożowy Walter Gropius zaprojektował w latach 1905/1906. Początkujący architekt miał wtedy zaledwie 21 lat. Skąd wziął się w niewielkim Jankowie na Pomorzu?
Walter Gropius urodził się w 1883 r. Berlinie. Studiował architekturę w Monachium (Uniwersytet Techniczny) i uczęszczał na zajęcia w Technicznej Szkole Wyższej Charlottenburgu. Studiów nie skończył. Co jednak nie powstrzymało go przed projektowaniem. Rodzina Gropiusa mieszkała we wsi Janikow (obecnie Jankowo) i to z jej powodu przyjeżdżał do wsi.
Gropius zaprojektował spichlerz oraz willę w położonym obok Drawsku. W Jankowie zaprojektował jeszcze kilka domów robotniczych. Spichlerz zaprojektował w stylu Heimatstil, który stawiał na historyzujące formy i funkcjonalność. Styl był popularny w krajach Europy Zachodniej. Budynek powstał na planie trzech prostokątów. Smukłą bryłę kryją wysokie dachy z lukarnami. Spichlerz murowano-szachulcowy pełnił funkcję magazynową oraz wieży ciśnień folwarku. Głównym surowcem do budowy była wapienno-piaskowa cegła.

Projektując budynek architekt mógł wykorzystać świeżą wiedzę zdobytą na studiach i do przemysłowego obiektu przemycić nieco swoich śmiałych rozwiązań. Uzupełnienie spichlerza o funkcję wieży ciśnień sprawiło, że obiekt był lepiej chroniony przed pożarami. Ciekawostką był zegar zamontowany na wieży. Pracujący w spichlerzu mogli kontrolować czas, co przekładało się na wydajniejszą pracę. Już po II wojnie światowej spichlerz był częścią państwowego gospodarstwa rolnego do 1975 r.
Dziś zabytkowy budynek jest cennym przykładem architektury początku XX wieku. Spichlerz zachował się w dobrym stanie. Kolejny zrealizowany projekt architekta był już znacznie bardziej okazały. To fabryka obuwia Fagus w Alfeldzie. Pisaliśmy o niej tutaj:
Fabryka obuwia jak modernistyczny pałac. Dziś jest na liście UNESCO
źródło: zabytek.pl
Czytaj też: Ciekawostki | Historia | Architektura w Polsce | Cegła | Polecane | whiteMAD na Instagramie