warszawa kwiatów

Warszawa gotowa na wiosnę! W mieście posadzą 700 tysięcy kwiatów

Część kwiatów już pojawiła się na terenie miasta. Ogrodnicy z Zarządu Zieleni sprawią, że Warszawa w tym roku zyska nawet 700 tysięcy kwiatów.

Większość nowych kwiatów posadzonych zostanie w parkach. Posadzonych tam zostanie ponad 500 tysięcy krokusów, szafirków czy szachownic perskich. Kolejne 200 tysięcy kwiatów trafi do donic i konstrukcji kwietnikowych. W samym Śródmieściu zakwitnie ich ponad 140 tysięcy. Wśród nich znajdą się niezapominajki, bratki, stokrotki, laki, tulipany, czosnki, korony cesarskie, narcyzy, psizęby, zawilce.

Na rondzie Dmowskiego powstanie kwietny ogród z tulipanów w czterech odmianach i kilku kolorach. Tulipany uzupełnią delikatniejsze niezapominajki oraz intensywnie pachnące laki wonne o kwiatach w barwach pomarańczowych i żółtych, korony cesarskie o wspaniałych, dzwonkowatych kwiatach oraz czosnki. Z kolei w donicach przy pl. Bankowym posadzone zostaną niskie tulipany oraz bratki.

Ciekawie zapowiada się aranżacja na ulicach Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat. Oprócz bratków i stokrotek w różnych kolorach pojawią się kapusty i niskie tulipany, które posadzone zostały jesienią zeszłego roku. Spacerując Traktem Królewskim warto odwiedzić plac Trzech Krzyży – jak co roku donice będą zachwycały, tym razem stokrotkami i bratkami. Ogółem w donicach na terenie Śródmieścia zakwitnie ponad 32 tys. roślin cebulowych.

Kwietniki w pozostałych dzielnicach Warszawy również będą wyglądały atrakcyjnie i kolorowo – zakwitnie w nich 50 tys. roślin. Tulipany – przy skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Jagiellońską, przed katedrą św. Floriana, na placu Zawiszy, skrzyżowaniu ul. Banacha oraz Żwirki i Wigury, w al. Rzeczypospolitej, na rondzie u zbiegu ulic Jagiełły, Lalki i Balickiej, rondzie Emilii Malessy ‘Marcysi’, przy ul. Ostroroga oraz przy skrzyżowaniu ulic Popularnej i Chrobrego.

Na terenie Pragi-Północ, w konstrukcjach kwiatowych w okolicy katedry św. Floriana i św. Michała Archanioła – bratki, stokrotki i pierwiosnki, a przy skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Targowej – niezapominajki, pierwiosnki i stokrotki. Przy pomniku Lotnika oprócz tulipanów pojawią się również czosnki, a plac Zawiszy dodatkowo ozdobią bratki posadzone jesienią 2020 r. Podobnie jak w Śródmieściu, tulipany w różnych kolorach pojawią się również w niektórych donicach w kilku dzielnicach Warszawy.

Wiosną ogrodnicy z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, którzy opiekują się 32 parkami oraz 74 skwerami i zieleńcami, posadzą w stołecznych parkach ponad 73 tys. kwiatów jednorocznych – m.in. niezapominajki, bratki, stokrotki. Będzie można również podziwiać ok. 450 tys. roślin cebulowych posadzonych jesienią – fioletowe krokusy, niebieskie śnieżniki lśniące, fioletowe czosnki olbrzymie, białe i niebieskie cebulice syberyjskie, szachownice perskie, niebieskie szafirki.


Tysiące kwiatów zostanie posadzonych w parkach w Śródmieściu. Niebieskie i różowe niezapominajki, stokrotki oraz bratki można już zobaczyć w ogrodzie Krasińskich. W parku Mirowskim do posadzonych jesienią tulipanów dołączą niebieskie niezapominajki, na skwerze ks. Jana Twardowskiego – miniaturowe bratki i niezapominajki. W ogrodzie Saskim pojawią się m.in. białe i czerwone stokrotki oraz bratki – białe i w kolorze bordo. Dywany białych i fioletowych krokusów posadzonych jesienią można zobaczyć m.in. w parku Ujazdowskim – w wolnej chwili warto wybrać się tam na spacer.

Wiele tulipanów i bratków pojawi się w parku Skaryszewskim, w donicach przy pomnikach w parku Morskie Oko czy na skwerze im. Małkowskich.

Miejscy ogrodnicy opiekują się także zielenią w pasach drogowych dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Tutaj będzie można zobaczyć byliny posadzone w ciągu dwóch ostatnich lat na niemal 15 tys. m2. Są wśród nich gatunki takie jak: kocimiętka, liliowiec, krwawnik pospolity, werbena patagońska, jeżówka purpurowa, proso rózgowate (końcówki jego liści przebarwiają się od późnego lata na czerwone lub purpurowe odcienie) czy trzcinnik ostrokwiatowy o zielonych liściach, który tworzy gęste kępy o wysokości nawet 60 cm. Wiosną w rabatach bylinowych i trawnikach w pasach drogowych będzie można podziwiać kilkaset tysięcy kwitnących roślin cebulowych posadzonych w latach 2019-2020 – są to m.in. tulipany w różnych odmianach, śnieżniki lśniące, krokusy, szachownice cesarskie, narcyzy, czosnki olbrzymie.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Warszawa | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa