Warszawa: Hala Gwardii zostanie wyremontowana. Zabytek odzyska blask

Hala Gwardii w Warszawie zostanie wyremontowana. Miasto szuka wykonawcy, który odnowi zabytkowy obiekt.

Wykonawca prac odpowiedzialny będzie za przygotowanie projektu rewitalizacji i przeprowadzi prace remontowe i modernizacyjne. Dodatkowo wykonawca zajmie się utrzymaniem i zarządzaniem Hali Gwardii. Celem prac jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni handlowej, która jednocześnie pełnić będzie funkcję centrum aktywności lokalnej.

Cieszę się, że rozpoczynamy właśnie proces, którego efektem będzie przywrócenie Hali Gwardii jej historycznej funkcji. W nowej hali każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie – od targu z lokalną, zdrową żywnością, przez atrakcyjną strefę kulinarną, aż po centrum kultury i miejsce spotkań – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada, że partner prywatny sfinansuje kompleksową rewaloryzację obiektu, a następnie przejmie zarządzanie nim na czas określony w toku negocjacji. W zamian za sfinansowanie i realizację planowanej inwestycji otrzyma on prawo do eksploatacji całego obiektu. Oddanie do użytku wyremontowanej Hali planowane jest na pierwszą połowę 2023 r.

Hala Gwardii znajduje się w centrum Warszawy. To jedna z dwóch hali tworzących kompleks Hale Mirowskie. Ceglane hale zbudowane zostały na przełomie XIX i XX wieku i do 1944 r. Były największym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz warzywa. W czasie II wojny światowej hala wschodnia została poważnie uszkodzona, jednak zachowały się mury magistralne oraz metalowa konstrukcja. Uszkodzeniu wówczas uległy dekoracje i attyki.

Hala Gwardii
fot. Radek Kołakowski (wikimedia.org, licencja: CC BY 2.0)

Na początku lat 50. XX wieku podjęto decyzję o adaptacji hali wschodniej na siedzibę Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia”, stąd jej potoczna nazwa. Przestrzeń Hali Gwardii wykorzystano na salę widowiskową, wykonano antresolę i trybunę. Funkcje handlowe powróciły tutaj w latach 90.

Hale Mirowskie zaprojektowali architekci: Bolesław Milkowski, Ludwik Panczakiewicz, Apoloniusz Nieniewski i Władysław Kozłowski. Ze względu na wartości historyczne budynku remont musi być prowadzony w oparciu o wytyczne konserwatorskie. Wykonawca m.in. odnowi i uzupełni zachowane detale elewacji (m.in. gzymsy, balustrady, opaski okienne). Wszystkie ślady związane z działaniami wojennymi (np. ślady po kulach) zostaną zakonserwowane.

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Cegła | Renowacja

źródło: UM Warszawa