zbiorniki na deszczówkę

Warszawa: montują zbiorniki na deszczówkę. Tak miasto walczy z suszą

Póki co pilotażowy program wprowadzono na terenie dzielnicy Bielany, gdzie zbiorniki na deszczówkę stawiane są przy budynkach użyteczności publicznej. Program realizuje Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Bielany.

Susza jest problemem, który w Polsce w ostatnich latach mocno się nasila. Zjawisko suszy występuje przy jednoczesnych bardzo intensywnych opadach deszczu, dlatego racjonalne gospodarowanie wodą jest niezbędne.

Zamiast marnować życiodajny płyn musimy o niego dbać. Stąd też pomysł, by na Bielanach deszczówka nie trafiała do kanalizacji, ale służyła pielęgnacji zieleni. Zachęcam wszystkich właścicieli i zarządców nieruchomości, by takie rozwiązanie w trosce o środowisko wprowadzili u siebie – mówi burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk. 

W pierwszej kolejności pięć zbiorników zamontowano na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego przy ul. Lindego 20 oraz Komendy Rejonowej Policji Warszawa V przy ul. Żeromskiego 7. Projekt realizowany na Bielanach jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w dzielnicach Warszawy. 

Planujemy także montaż takich zbiorników na terenie placówek oświatowych – dodaje burmistrz Pietruczuk. 

zbiorniki na deszczówkę


Wykonane z polietylenu zbiorniki mają pojemność 300 litrów (wyjątkiem jest zbiornik na terenie basenu CRS Bielany przy ul. Conrada, który ma pojemność 1000 litrów i jest wkopany w ziemię). Trafia do nich woda deszczowa, która będzie wykorzystywana m.in. do podlewania roślin i trawników rosnących przy budynkach instytucji. Zbiorniki na deszczówkę wyposażone są w specjalny kranik, do którego można podłączyć wąż ogrodowy lub pobierać wodę do wiaderka lub konewki. Polietylen to tworzywo, z którego produkowane są torby wielorazowego użytku. Taki surowiec poddany recyklingowi wydziela jedynie wodę, dwutlenek węgla i azot.

Dodatkowe 24 zbiorniki do końca sierpnia zainstaluje przy zarządzanych przez siebie budynkach Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Bielany. Wyposażone w nie zostaną domy przy ul. Anny Jagiellonki 2, Palisadowej 5A i 5D, Barcickiej 1 i 53, Cegłowskiej 72, Antoniego Fontany 22 i 24, Hajoty 48 i 51, Swarzewskiej 54, Przybyszewskiego 57, Skalbmierskiej 19, Pelpińskiej 39, Pęcickiej 23, Rudzkiej 12/14, Gdańskiej 16, Wrzeciono 30 i Szegedyńskiej 13A.

Czytaj też: Ekologia | Warszawa | Ciekawostki

fot. M. Sokół, źródło: UD Bielany