PO

Warszawa: mieszkańcy sami zazieleniają Pragę. Oto efekty!

To inicjatywa stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi. Mieszkańcy skupieni w tej grupie poświęcają swój czas i samodzielnie zazieleniają Pragę. W ten sposób pokazują, że niewielkim kosztem można sprawić, że bezpośrednie sąsiedztwo staje się ładniejsze.

Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi podsumowuje swoją działalność w ciągu ostatnich dwóch lat. Jego członkowie wychodzą z inicjatywami, dzięki którym życie w dzielnicy staje się trochę lepsze. Przykładem są nasadzenia zieleni, które wykonali ostatnich latach. Nie ma tu mowy o stworzeniu spektakularnych ogrodów czy wypieszczonych skwerów. Ze skromnym budżetem od darczyńców ich działanie jest ograniczone, dlatego często korzystają z pomocy wolontariuszy, wykorzystują meble i elementy infrastruktury z recyklingu, udowadniając, że niewielkim kosztem można poprawić atmosferę całych kwartałów.

Tak jak Wy, jesteśmy mieszkańcami i mieszkankami warszawskiej Pragi, którym zależy na tym, aby nasza dzielnica stawała się coraz lepszym miejscem do życia. Sadzimy, piszemy do urzędów, pomagamy Wam realizować pomysły, dbamy o zabytki, patrzymy władzy na ręce, promujemy zrównoważony transport – tłumaczą członkowie Stowarzyszenia.


Teraz można zobaczyć efekty dwuletniej pracy. Działacze odnajdywali odsłonięte fragmenty ziemi, na których nie rosła trawa. Najczęściej było to po prostu klepisko, które służyło jako dziki parking. Fragmenty takie zostały przekopane i posadzono na nich trawę w towarzystwie roślin. Czasami takie rośliny działacze odnajdywali na śmietnikach. Kiedy trafiły do ziemi, zyskały nowe życie.

Skąd pomysł na metamorfozy zaniedbanych zakątków? Zieleń w mieście obniża temperaturę otoczenia w upalne dni, oczyszcza powietrze i pozytywnie wpływa na ekosystem. Dlatego wśród posadzonej trawy znajdują się także popularne kwiaty, które można spotkać na łąkach. W ten sposób z zielonych skwerków korzystają owady zapylające. Nie bez znaczenia jest też pozytywny wpływ zieleni na psychikę człowieka.

Działacze Stowarzyszenia celowo nie sadzą drogich i pięknych roślin. Dlaczego? Takie sadzonki często ktoś zabierał. Zwykła trawa w takich miejscach utrzymuje się dłużej. Stowarzyszenie można wesprzeć poprzez serwis Patronite klikając TUTAJ.

Czytaj też: Miasto | Warszawa | Renowacja | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

źródło zdjęć: Porozumienie dla Pragi