osiedle na kabatach

Warszawa: na Kabatach powstanie zielone osiedle przyszłości

Osiedle na Kabatach zaprojektowali architekci z pracowni WWAA oraz MOFO Architekci. Koncepcyjny projekt ujawnił właśnie inwestor Echo Investment.

Inwestycja zlokalizowana będzie w sąsiedztwie Lasu Kabackiego, na działce u zbiegu al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Wąwozowej. Tuż obok węzła komunikacyjnego z końcową stacją metra oraz pętlą autobusową. Obszar ten będzie zatem dobrze skomunikowany z centrum Warszawy, co ułatwi mieszkańcom podróżowanie i skłoni ich do rezygnacji z podróży samochodami.

Koncepcja przygotowana przez WWAA i MOFO Architekci zakłada całkowitą zmianę oblicza tej części Warszawy. W miejscu ogrodzonego parkingu i obiektu handlowego powstanie przyjazna i otwarta przestrzeń, oferująca mieszankę funkcjonalności. Prócz mieszkań powstaną tutaj przestrzenie handlowe, usługowe, przestrzenie przeznaczone na rozrywkę, kulturę, edukację i sport. Zgromadzenie tak wielu funkcji w jednym miejscu pozwoli mieszkańcom załatwić niezbędne sprawy bez konieczności opuszczania dzielnic.

Projekt na Kabatach wpisuje się w naszą filozofię tworzenia miejsc, które przyciągają ludzi, tzw. „destinations”, miastotwórczych, wielofunkcyjnych kwartałów. Czerpie z charakterystyki miejsca i lokalnego kontekstu. Kabaty są rodzinne, przyjazne i zielone, więc wszystkie te cechy uwzględniliśmy w naszej koncepcji. Chcemy, by było to lokalne centrum spotkań, przyjazna przestrzeń miejska, służąca sąsiadom i nowym mieszkańcom Kabat – mówi Marcin Materny, członek zarządu Echo Investment.

Nowe osiedle ma sprzyjać nawiązywaniu sąsiedzkich relacji. Projekt zakłada budowę parku – ogrodu na skarpie. Od strony wschodniej ku zachodowi działka będzie łagodnie się wznosić, by dać więcej miejsca dla zieleni. Dzięki temu część funkcji będzie można ukryć pod ziemią. Ciekawie zapowiadają się budynki mieszkalne, które architekci planują podnieść na filarach, co ułatwi mieszkańcom spacery na pobliski skwer przy ul. Sępa Sarzyńskiego. To rozwiązanie wyjątkowe w skali miasta. Za mieszkaniową część kompleksu odpowiadają architekci z biura WWAA.  Tuż przy stacji metra ma powstać Plac Kabacki – miejsce spotkań z kawiarniami, ogródkami restauracyjnymi, zielenią, fontannami i miejskimi meblami do odpoczynku.

osiedle na kabatach


Przechodzimy do wisienki na torcie – Oranżerii, która będzie sercem projektu. To przeszklona, jasna i nowoczesna hala restauracyjna, którą wypełni zieleń. Z Oranżerii będzie można korzystać przez cały rok, niezależnie od pogody. W wypełnionej roślinami konstrukcji odbywać się będą wydarzenia kulturalne i otwarte warsztaty.

Komponentem wielofunkcyjnej mieszanki, jaka wypełni to miejsce, będą również usługi i handel – skupiające się przede wszystkim w obrębie podziemnego pasażu, połączonego wprost ze stacją metra. Za tę część inwestycji odpowiada studiu MOFO Architekci – zapowiada inwestor.

Inwestycja powstanie z myślą o pieszych i rowerzystach, ruch samochodów poprowadzony zostanie pod ziemią. To rozwiązanie unikalne i świadczy o przyszłościowym podejściu w myśleniu o tworzeniu osiedli i miejsc publicznych. Trzymamy kciuki, że deweloperowi uda się zrealizować inwestycję w koncepcyjnym kształcie. Zapowiada się bardzo dobrze!

Czytaj też: Urbanistyka | Miasto | Osiedle | Ciekawostki

źródło: materiały prasowe Echo Investment