Edwarda Stachurę

Mural upamiętniający poetę Edwarda Stachurę w Warszawie

Mural upamiętniający Edwarda Stachurę znajduje się na Pradze-Południe, na ścianie budynku przy ul. Rębkowskiej 4. Malowidło powstało dzięki inicjatywie pracowników TVP3 Warszawa, a projekt przygotowała i wykonała artystka Anna Szejdewik COXIE.

Edward Jerzy Stachura urodził się w 1937 r. W miejscowośći  Charvieu-Chavagneux we Francji i mieszkał tam ponad 10 lat. Do Warszawy przeprowadził się w 1948 r.  Poeta zmarł w 1979 r. popełniając samobójstwo. W jego mieszkaniu znaleziono ostatni wiersz poety, to rękopis „List do pozostałych”. Odsłonięte w maju malowidło upamiętniające postać poety powstało z inicjatywy TVP 3 Warszawa.

Stachura był wyjątkowym, niezwykłym człowiekiem, który ukochał wolność, który potrafił tę swoją wolność przenieść trudne lata PRL-u. Jeśli za sprawą tego muralu ludzie będą myśleli o Stachurze, czytali Stachurę, wracali do Stachury, to też cel tego muralu będzie spęłniony – powiedział Rafał Kotomski, dyrektor TVP3 Warszawa.

Mural zaprojektowała Anna Szejdewik COXIE, artystka, która w swoim portfolio ma już wiele zrealizowanych ściennych malowideł. Artystka zaprojektowała mural na ścianie budynku przy ul. Rębkowskiej 4. To ceglany budynek, którego frontowa ściana porośnięta jest bluszczem. Projektantka wykorzystała istniejącą zieleń i tak zaprojektowała mural, aby stał się jej częścią. W efekcie bluszcz efektywnie kadruje malowidło, które umieszczone zostało centralnie. Na malowidle znajduje się portret poety spoglądającego na ptaki, które nawiązują do jednego z utworów Edwarda Stachury. 

Edwarda Stachurę


Tuż pod muralem umieszczono pamiątkową tablicę z informacjami w języku polskim oraz angielskim o genezie powstania malowidła.

Anna Szejdewik COXIE ukończyła Malarstwo oraz Architekturę Wnętrz w Instytucie Sztuk Pięknych przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Artystka trudni się malarstwem. Na swoim Instagramie zamieszcza zdjęcia tatuaży, które projektuje oraz zrealizowanych murali. Jednym z przykładów jest mural wykonany w Obornikach Śląskich, który ozdobił ścianę kawiarni Menzurka. Artystka obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Czytaj też: Murale | Cegła | Zieleń | Warszawa

źródło: Łukasz Pastor TVP 3 Warszawa, Stachuriada.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły