Warszawa: przesadzą, zamiast wycinać. 42 duże drzewa trafią do parku

Operacja właśnie się rozpoczęła. 42 duże drzewa z placu Europejskiego trafią na Pole Mokotowskie. Działka, na której rosły zmieni się w plac budowy – inwestor zbuduje tu wieżowiec Bridge.

Przesadzeń drzew na taką skalę w Warszawie jeszcze nie było. Operacja obejmuje przesadzenie 42 metasekwoi. Aby skutecznie wykonać zadanie deweloper wynajął specjalną firmę i profesjonalny sprzęt. Maszyna do przesadzenia drzew wbija w ziemię hydrauliczne nożyce, następnie po kilkudziesięciu sekundach wyciąga całość z ziemi – średnica takiego fragmentu to 2,5 metra. Przesadzenia będą trwały ponad tydzień. Dziennie przenoszonych ma być pięć drzew.

Warszawskie metasekwoje mają od 10 do 12 metrów wysokości. To drzewa iglaste, które w sezonie mają intensywny, jasny kolor, a jesienią nabierają złoto-czerwonej barwy. Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) to drzewo endemiczne i reliktowe, co oznacza, że stanowi pozostałość po minionych epokach geologicznych i rośnie na niewielkim obszarze. Odciski liści metasekwoi znajdowano w Polsce w złożach węgla brunatnego, co wskazuje, że gatunek ten występował na terenie dzisiejszej Polski już w trzeciorzędzie. Drzewo to uważane było za wymarłe aż do roku 1941, kiedy to kilka egzemplarzy metasekwoi odnaleziono w Chinach. Do Polski gatunek ten został sprowadzony w 1947 roku. Najstarsze egzemplarze rosną w ogrodach botanicznych w Kórniku, Krakowie i Warszawie.

Metasekwoje posadzone zostały w tym miejscu w 2016 roku przez dewelopera. Ten cenny gatunek drzew do Warszawy sprowadzony był ze szkółki leśnej w Niemczech. Hodowla tych drzew w szkółce sprawiła, że mają dość zwarty system korzeniowy i stosunkowo łatwo je wyjąć z ziemi.


Po przeniesieniu drzew działka na placu Europejskim zmieni się w plac budowy. Inwestor rozpocznie budowę wieżowca The Bridge, który będzie miał 147 metrów wysokości. Więcej o wieżowcu pisaliśmy TUTAJ. Wprawdzie wieżowiec zmieściłby się obok metasekwoi, ale pod budynkiem powstanie rozbudowana część podziemna z parkingiem, przez co dalszy rozwój drzew na powierzchni byłby utrudniony.

Deweloper – firma Ghelamco nie musiał ich przesadzać. Rośliny mógł po prostu ściąć i wykonać nasadzenia zastępcze w innej części miasta. Dobrze, że skorzystał z innego sposobu i drzewa będą mogły żyć w nowym miejscu. Dodatkowo po zakończeniu budowy wieżowca inwestor posadzi 115 drzew na terenie Woli.

Czytaj też: Warszawa | Ekologia | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa