Parku Praskiego

Warszawa: rusza przebudowa Parku Praskiego. Tak będzie wyglądać

Projekt przebudowy Parku Praskiego przygotowała pracownia Palmett. Odnowione zostaną alejki i przebudowane place w parku. Nowością będą specjalne dysze zamgławiające dające poczucie chłodu latem.

Park Praski w Warszawie jest jednym z najstarszych parków publicznych w mieście. W 1990 roku wpisany został do rejestru zabytków. W parku znajduje się sporo pięknych i wiekowych drzew, dlatego proces modernizacji Parku Zarząd Zieleni m. st. Warszawy rozpoczął od inwentaryzacji całego drzewostanu. W tym roku ruszą prace budowlane.

Co się zmieni? Większość alejek parkowych zostanie wykonana z nawierzchni mineralnej, wodoprzepuszczalnej. Przestrzenie najintensywniej użytkowane (chodnik wzdłuż al. Solidarności oraz plac przy muszli koncertowej) zostaną wykonane z płyt betonowych. Dla miłośników deskorolek czy hulajnóg aleja obwodowa pokryta będzie nawierzchnią asfaltową. Wokół placu zabaw oraz placu z „Żyrafą” pojawi się unikalna opaska z drewna dębowego. Ważnym elementem projektu jest również likwidacja schodów w okolicy placu zabaw i zamiana ich w nawierzchnię pochyłą, co będzie ułatwieniem dla osób z ograniczoną mobilnością. Pozostałe schody na terenie parku od ul. Ratuszowej i Wybrzeża Helskiego zostaną wyremontowane i również dostosowane dla osób poruszających się na wózkach.

Część nowych elementów już się pojawiła. W grudniu 2020 roku stare ławki zastąpiono Ławką Warszawską w wersji z oparciem (120 sztuk) oraz w wersji z oparciem i podłokietnikiem (60 sztuk). Teraz wymienione zostaną pozostałe elementy małej architektury – będzie 140 nowych koszy na śmieci, a w czterech miejscach zamontowane zostaną zestawy stojaków rowerowych.

Parku Praskiego


Nowością w parku będą zamgławiacze na placu z „Żyrafą” wykonane z płyt granitowych, na których oprócz chłodzącej atrakcji będą ryflowane gry terenowe dla dzieci. To również realizacja pomysłu mieszkańców z budżetu obywatelskiego. Dodatkowo entuzjaści gry w szachy będą mogli korzystać z wyremontowanych stolików do gry (o stołach do gry w szachy w Parku Skaryszewskim pisaliśmy TUTAJ). Jednocześnie zaś podwójna aleja od strony al. Solidarności zostanie zwieńczona małym placykiem, gdzie zostaną zamontowane wyjątkowe meble miejskie – specjalne donice z ławkami.

Prace zgodnie z harmonogramem będą realizowane do czerwca 2022 roku, jednak, jeśli pogoda i sytuacja pandemiczna na to pozwolą, większość robót powinna zostać wykonana do końca 2021 roku.

Czytaj też: Park  | Warszawa | Zieleń | Renowacja

wizualizacje Parku Praskiego: Palmett, źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy