słupy tramwajowe
Słup w Warszawie

Warszawa: słupy tramwajowe będą zielone! Ruszył pilotażowy program

To eksperymentalny program Tramwajów Warszawskich, który obejmie trzy ulice: Prostą, Aleje Jerozolimskie i Puławską. W efekcie słupy tramwajowe zmienią się w wielkie zielone pergole.

Wcześniej przykłady zielonych słupów tramwajowych można było zobaczyć między innymi w Niemczech. Teraz podobny wygląd mają zyskać słupy w Warszawie. W pierwszej kolejności wybrano 17 słupów, przy których posadzono bluszcz w trzech gatunkach.

Roślina ma oplatać konstrukcję aż po szczyt. Wybrano winobluszcz pięciolistkowy i dwie odmiany winobluszczu trójklapowego. To rośliny odporne na ciężkie warunki – nie przeszkadza im mróz, silne słońce i nie wymagają dużej ilości wody. Jesienią kolor ich liści zmienia się na czerwony, nie potrzebują podpór i rosnąc potrafią zaczepić się nawet na dość gładkich powierzchniach. Rośliny dorastają średnio nawet do 15 m, będą wymagały skracania i przycinania.

Następnie okaże się, który z posadzonych gatunków radzi sobie najlepiej w stołecznych warunkach. Po analizie planowane są podobne nasadzenia przy kolejnych słupach tramwajowych. Wzorcowe przykłady zazieleniania słupów są w Niemczech. Niżej publikujemy zdjęcia słupów we Fryburgu Bryzgowijskim.

słupy tramwajowe
Słup w Warszawie

Inwestycje tramwajowe w Warszawie, które będą prowadzone w ciągu najbliższych dwóch lat będą miały jeszcze więcej nowych zielonych rozwiązań. Na trasie do Wilanowa nawet w węższych miejscach pojawią się specjalnie formowane drzewa, także na części peronów, pasażerowie będą mogli czekać na tramwaj w cieniu. Większość torowisk na tej trasie i na trasie na ul. Kasprzaka będzie pokryta rozchodnikiem. Stołeczni tramwajarze prowadzą też badania nad kolejnymi metodami zazieleniania torów tramwajowych.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Komunikacja miejska | Ciekawostki | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

tekst: Marta Bartnicka, źródło: ZTM