Warszawa: stare donice zmienili w miejskie oczka wodne

Oczka wodne powstały na Placu Defilad w Warszawie. To element projektu, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat wodnego ogrodnictwa.

Warszawa przyszłości to struktura nasiąkliwa, przetrzymująca dużą ilość wody. Jej mieszkańcy żyją wśród innych istot i ich habitatów, cieszą się ogrodnictwem wodnym równie mocno, co wcześniej gruntowym, znają właściwości i smak wodnej roślinności.

Wizja Warszawy jako miasta hydrobotanicznego, choć brzmi utopijnie w kontekście wieloletniej suszy, ma odniesienie w przeszłości. Architekturze modernistycznej często towarzyszyły naturalne sadzawki z roślinami wodnymi, które tworzyły lokalny mikroklimat. Niestety większość z nich zniknęła podczas kolejnych renowacji. Jałowe zbiorniki, w których czystość wody jest kontrolowana za pomocą chemikaliów, zastąpiły wcześniejszy mikrokosmos oczek wodnych, w których ten sam efekt osiągano za pomocą roślin. Wiedza o zdolności roślin do oczyszczania wody wyparowała z głów architektów w ostatnich dekadach XX wieku.

Grupa projektowa CENTRALA stara się tę wiedzę do architektury przywrócić. Od 2018 roku prowadzi eksperymentalną rabatę wodną pod warszawską Zachętą i w ten sposób zdobywa kolejne doświadczenia w zakresie wodnego ogrodnictwa. Wraz z kuratorką Aleksandrą Kędziorek bada historyczne związki pomiędzy hydrobotaniką a architekturą. W tym roku wspólnie posadzili lilie wodne w basenie pawilonu Miesa van der Rohe i Lilly Reich w Barcelonie, przywracając je do ikonicznego budynku po kilku dekadach nieobecności. Niedawno, bo 3 czerwca 2022 roku, lilie zakwitły w nim po raz pierwszy od 1929 roku.


Oczka wodne powstały podczas warsztatów “Hydrobotaniczne miasto” zorganizowanych 19 czerwca. Podczas wydarzenia Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis z CENTRALI oraz Aleksandra Kędziorek podzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie tworzenia rabat wodnych. Podczas warsztatów wspólnie z uczestnikami obsadziły stare donicy i stworzyły rabaty podobne do tej, która stoi przed Zachętą. W efekcie na placu powstały oczko wodne, nowe siedlisko i nisza mikroklimatyczna. W rabacie wodnej na Placu Defilad pojawiły się: Grzebieńczyk wodny, Grzebień północny, Marsylia czterolistna, Osoka aloesowata, Strzałka wodna, Kotewka orzech wodny, Wolfia bezkorzeniowa, Rzęsa drobna, Pistia rozetkowa, Rozpław sercowaty, Cibora zmienna, Salwinia uszkowata i Rozwielitka.

Kuratorki: Aleksandra Litorowicz, Bogna Świątkowska, producentka: Anka Kobierska.

W dolnej części galerii widać węższą donicę, która powstała podczas warsztatów Skrajobraz w pawilonie Zodiak. Doniczkę wykonał zespół w składzie: Michalina Dębska, Martyna Kędrzyńska, Marta Lewicka, Wiktor Martin, Cezary Nagórski i Szymon Pałczyński.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Warszawa | Zieleń | whiteMAD na Instagramie