Warszawa: start serii spotkań SCOPES driven by Porsche. Co zobaczyć?

SCOPES driven by Porsche to performatywna konferencja, łącząca wizjonerów z dziedziny sztuki, designu, muzyki i technologii. Wydarzenie będzie trwać pięć dni, a organizatorzy przygotowali dla uczestników ucztę dla zmysłów. Na co zwrócić uwagę? Zobaczcie!

Konferencja SCOPES driven by Porsche w Warszawie to spore wyróżnienie. Wcześniej wydarzenia organizowane były w Tokio, Amsterdamie i Berlinie. Jednak społeczność SCOPES wykracza daleko poza granice miast czy państw. Dzięki digitalizacji możliwe jest budowanie globalnej wspólnoty, która opiera swoje działania o bliskie jej wartości. Wydarzenie jest okazją do wymiany myśli i opinii dotyczących tego, co przyniesie przyszłość.

Tales of Tomorrow to hasło warszawskiej edycji wydarzenia. Opowieści jutra każdy artysta będzie snuł na swoich zasadach, a sceną dla nich będzie wyjątkowe miejsce. W klasach, na sali gimnastycznej i dziedzińcu dawnego liceum przy ul. Emilii Plater 31 działa obecnie Szkoła Stowarzyszenia Komuna Warszawa. Odbywają się tam spektakle teatralne, wystawy, koncerty, spotkania i wykłady. Komuna Warszawa działa w różnorodnych obszarach kultury, takich jak niezależny teatr eksperymentalny, scena impresaryjna, dom produkcyjny oraz interdyscyplinarny program Hub Kultury KW. Dla projektu SCOPES jest to idealny partner, a zarazem miejsca dla wyjątkowych projektów artystycznych.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć kilka instalacji autorstwa polskich i zagranicznych twórców. Niezależna artystka i projektantka – Ada Sokół – projektowała wcześniej instalacje multimedialne i kampanie dla takich marek jak m.in. Apple, Nike, Louis Vuitton czy Valentino, a jej prace były wystawiane w galeriach Nowego Jorku, Pekinu, Paryża czy Londynu. Dzięki technologii CGI tworzy prace, które określa jako zmysłowe, delikatne i fotorealistyczne. W swoich pracach analizuje tekstury rzeczywistych materiałów, ukazując je w innym kontekście. Charakterystyczny dla Ady styl przedstawia dychotomię stworzonych przez człowieka materiałów, takich jak szkło czy metal oraz naturalnych krajobrazów, osadzonych w futurystycznej scenerii.

Na potrzeby wydarzenia przygotowała serię nowych projektów – to kreacje 3D stworzone specjalnie dla każdego z partnerów festiwalu. Będzie można je obejrzeć w Komunie Warszawa, ale również wydrukować w 3D lub pobrać na swojego smartphone’a.

Na smartfonach uczestników zakróluje także praca Johanny Jaskowskiej. Johanna jest cyfrową artystką, która przy pomocy technologii tworzy kreatywne opowieści. Zdobyła wielu zwolenników, projektując unikalne, digitalowe filtry, używane m.in. przez Grimes czy Lil Miquela, a jej lśniący filtr Beauty3000 podbił serca spragnionych artystycznych doznań w wirtualnym świecie. Podczas SCOPES poprowadzi wykład, dzieląc się swoimi przemyśleniami na temat technologii i eksperymentów w sztuce. Zaprezentuje też instalację połączoną z jej najnowszym filtrem na Instagramie, dzięki której twarze sprawiają wrażenie, jakby znajdowały się pod strumieniem płynącej wody.


Nie filtr, a kamuflaż nałoży na swoją kreatywną instalację duet artystów Ada Zielińska i Rafał Dominik. Działają oni w obszarze ilustracji, animacji 3D, instalacji artystycznych oraz fotografii. Podczas festiwalu zaprezentują instalację Hide and Seek – przestrzeń, w której rozpadają się wszelkie kształty, przestrzeń traci swoją głębię, a imponujące kompozycje czekają na swoje odkrycie. Dzięki specjalnej pelerynie, widzowie będą mogli wejść w zniekształconą przestrzeń, w której będzie można się zatracić, zlewając się w jeden gładki obraz.

Dla spragnionych motoryzacyjnych wrażeń, Lubomir Grzelak i Jaqueline Sobiszewski stworzyli niezwykłą instalację, opierającą się na nowatorskiej, mikrotonowej skali muzycznej i odpowiadającym jej pokazie świetlnym. Widzowie zaproszeni są, by zanurzyć się w pejzażach dźwiękowych i olśniewających doznaniach wizualnych.

Motoryzacyjną ciekawostką jest również seria performance’ów, których hasłem przewodnim jest A total Burnout from Kiev. Będą one wizualnym tłem do koncertów Alyony Alyony, KRUTЬ, rapowego zespołu Klaush oraz Skofki.

Twórczynią performance’u jest artystka konceptualna Lena Marie Emrich. Jej prace ukazują połączenie między przedmiotami codziennego użytku, a ludzkimi pragnieniami, utrwalając je prostym, formalnym językiem. W swoim projekcie dla SCOPES artystka odnosi się do symbolicznej mocy samochodu. Według Emrich samochód może być zarówno „elementem popkultury, wskaźnikiem społeczeństwa pogrążającego się w indywidualizmie, bólem fantomowym przemysłu, symbolem wolności, ale i niszczycielem”.

O zdrowiu psychicznym będzie jeszcze więcej – niedzielny panel dyskusyjny poprowadzi Cleo Ćwiek – modelka oraz członkini Fundacji Można Zwariować, działającej na rzecz zdrowia psychicznego. Wraz z Anią Cyklińską – psycholożką i psychoterapeutką – będzie omawiać zastosowanie psychodelików w kontekście zdrowia psychicznego. Korzystając z technologii VR, zaprezentuje również namacalną interpretację kryzysu zdrowia psychicznego, symulującą objawy epizodu psychotycznego.

Podobny cel będzie miała Ogi Ugonoh, influencerka, aktywistka i edukatorka. Ogi działa na rzecz obalenia stereotypów rasowych, prowadzi panele dyskusyjne i współtworzy treści na @blackispolish, internetowej platformie antyrasistowskiej. Podczas SCOPES odbędzie się premiera jej filmu I AM / JESTEM, który, jak liczy autorka, przyczyni się do wywołania dyskusji na temat systemowych niesprawiedliwości w polskim społeczeństwie i zainspiruje ludzi do bardziej odważnego przeciwstawiania się rasizmowi.

Wyzwanie utartym ścieżkom myślenia rzuci także artystka, filozofka i aktywistka Aleksandra Hirszfeld. Twórczyni platformy informacyjnej o nazwie „Entuzjastki”, bada postawy społeczne wobec kwestii takich jak równość płci, seksualność, prawa człowieka czy status uchodźców. Podczas wydarzenia Aleksandra poprowadzi debatę na temat: „Pokolenie przyszłości – co chcemy zmienić we współczesnym świecie?”.

W szeregu paneli dyskusyjnych znajdzie się miejsce na lżejsze, ale równie wciągające tematy. Podczas jednego z nich swoimi doświadczeniami podzieli się artysta zapachów i właściciel niszowej perfumerii The Mood Scent Bar – Victor Kochetov. Będzie on gospodarzem dyskusji pt. „Jak zapachy wpływają na produkty i emocje”, a jego gościem będzie Tobias Hüttla, szef studia projektowego Porsche. Rozmowa da publiczności niepowtarzalny wgląd w proces produkcji i wdrażania zapachów. Victor stworzył również jedną z część zaproszenia na SCOPES, która pełni rolę zapachu do samochodu.

Zespół obsługujący SCOPES będzie ubrany w T-shirty zaprojektowane i uszyte z przetworzonych materiałów przez Tomasza Armadę, artystę wizualnego, projektanta mody i kostiumów. Jego projekty można uznać za prowokujące, dryfujące na granicy społecznej akceptacji i niekwestionowanego indywidualizmu. W pracach Tomasza wyraźnie widać inspiracje lokalnym folklorem – łódzką dzielnicą Bałuty.

Hołd przeszłości w nowoczesnym wydaniu odda także IMMERSION VR. Jest to projekt Piotra Baczyńskiego, developera i venture buildera, specjalizującego się w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Od momentu powstania w 2014 roku, Immersion współpracował z instytucjami takimi jak NASA, olśniewając publiczność na całym świecie swoją wyjątkową narracją. Baczyński poprowadzi panel dyskusyjny „Więcej niż gra: jak technologia gier wideo zmienia świat”. Dołączą do niego goście: ETERNAL ENGINE, ADA SOKÓŁ oraz jeden z czołowych projektantów UI/UX z Porsche.

O zanurzenie w różnorodnych dźwiękach zadbają podczas Scopes nieszablonowi artyści. Między innymi ci, którzy gromadzą się pod szyldem Radia Kapitał. To pierwsze społecznościowe radio z siedzibą w Warszawie. Celem jego twórców jest tworzenie wirtualnej, a jednocześnie fizycznej platforma, która oddaje głos marginalizowanym grupom społecznym. Przedstawiciele Radia Kapitał zadbają o piątkową imprezę, podczas której wystąpią najbardziej progresywni DJ-e i VJ-e z całej Polski, prezentujący różne gatunki muzyczne.

Sobotni wieczór będzie należał do współtworzących Radio Kapitał i jedną z jego wielu audycji kobiet. Girls* to the Front to inicjatywa stworzona przez Agatę Wnuk i Olę Kamińską w 2015r. Warszawski kolektyw jest gospodarzem queerowych i kobiecych koncertów, imprez, performance’ów i dyskusji panelowych, wydaje też feministyczno-queerowy zin. W segmencie Girls* to the Front na SCOPES goście poznają wschodzących młodych polskich muzyków: SVET, Milę Jaśnic, DJ peploid V i DJ Carollė Süss. Natomiast Katarzyna Olma, artystka tworząca rzeźby z tkanin, przygotuje scenografię, odpowiadającą twórczości i wyobrażeniom każdego z muzyków.

Niedzielny wieczór, będący zarazem zamknięciem wydarzenia, uświetni warszawski zespół jazzowy POKUSA. Awangardowy jazz w klasycznym stylu „power trio” tworzą Natan Kryszk na saksofonie, Tymek Bryndal na basie i Teo Olter przy perkusji.

Zespół zagra live w niedzielny wieczór, kończący serię wydarzeń SCOPES. Będzie to okazja do złapania oddechu po wypełnionym wydarzeniami kalendarzu mijających dni. W ramach wydarzenia muzycy nagrali również instalację dźwiękową, która rozbrzmi w samochodach rozwożących gości na / oraz po eventach.

Czytaj też: Sztuka | Wydarzenia  | Warszawa | Kultura | whiteMAD na Instagramie

źródło: SCOPES driven by Porsche