Warszawa. Szczątki mamuta wrócą na stację metra Płocka!

W grudniu 2018 roku podczas budowy II linii metra w Warszawie natrafiono na szczątki pochodzące sprzed 120 tysięcy lat. Odnalezione kości mają powrócić na stację Płocka w postaci ogólnodostępnej ekspozycji. 

Według wstępnych ustaleń, kości wymarłego ssaka mają zostać zeskanowane i wydrukowane za pomocą technologii 3D. Jak donosi tvnwarszawa.tvn24.pl, powołując się na słowa rzeczniczki Metra Warszawskiego, ekspozycja miałaby powstać jako gablota podłogowa na stacji Płocka. Planowana gablota będzie miała wymiary 1,5 x 1,5 metra. Szkło na poziomie posadzki ma być antypoślizgowe.  

Zgodnie z prawem, znalezisko należy do Skarbu Państwa i po zakończeniu badań zostanie decyzją przekazane do wskazanego muzeum. Państwowe Muzeum Archeologiczne, sprawujące nadzór nad budową, wykonało już skan kości. Dzięki temu możliwy będzie wydruk kości w technologii 3D i późniejsza ich ekspozycja na stacji metra -dodaje Anna Bartoń, rzecznik Metra Warszawskiego

Warto również dodać, że do chwili obecnej nie mamy pewności z jakim prehistorycznym ssakiem mamy do czynienia. Według ekspertów najprawdopodobniej był to mamut lub słoń leśny. Wciąż prowadzone są badania, które mają to bezsprzecznie ustalić. 


źródło:
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24237833,mamut-czy-slon-lesny-na-budowie-metra-wykopali-prehistoryczne.html