fot. K. Babicki

Warszawa szykuje się do wiosny. Posadzą kilkaset tysięcy roślin!

W Warszawie trwają nasadzenia bylin i roślin cebulowych, aby przygotować się do wiosny. Posadzonych zostanie w sumie 112 tysięcy bylin oraz 260 tysięcy roślin cebulowych. Efekty tej pracy zobaczymy już za kilka miesięcy.

Nasadzenia przeprowadzają miejscy ogrodnicy. Przy ulicach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy posadzone zostaną urozmaicone kompozycje w rabatach bylinowych (z roślin wieloletnich), kwietnikach (z roślin jednorocznych) i kwietnikach hybrydowych, które łączą rośliny wieloletnie z tymi jednorocznymi.

Do kompozycji roślinnych wybieramy gatunki bylin, które mają duże walory dekoracyjne, są wytrzymałe na niesprzyjające warunki klimatyczne, odporne na choroby i szkodniki i łatwe w pielęgnacji. Nasze kompozycje zostały tak dobrane, aby rośliny były atrakcyjne cały rok. Na rabatach uzyskujemy efekt piętrowości dzięki temu, że wkomponowaliśmy w niektóre zestawy bylin krzewy ozdobne tj. lilaki i hortensje. Kwiaty hortensji będą atrakcyjne również zimą, a w połączeniu z trawami ozdobnymi będą wyglądały malowniczo na tle innych roślin – informuje Zarząd Zieleni.

W jednym z nowych zestawów roślin wieloletnich, jakie znajdą się na warszawskich ulicach ujrzymy następujące gatunki bylin kuklik w odm. ’Bel Blank’ o atrakcyjnych różowych kwiatach, orlik zwyczajny w odm. ‘Ruby Port’, okazała pluskwica groniasta o delikatnych białych kwiatach, bodziszek żałobny o czarnofioletowych lub czerwonobrunatnych kwiatach, gorysz alzacki w odm. ‘Iris’, przywrotnik ostroklapowy czy naparstnica rdzawa. Jest to zestawienie bylin w formie łąki kwietnej, którą będzie można zobaczyć w pełnej krasie od czerwca przyszłego roku przy ul. Madalińskiego i al. Niepodległości.

fot. K. Babicki

Sadzenie bylin nie jest kwestią przypadku. Mają one wiele zalet. Są to rośliny wieloletnie, krótko lub długowieczne, które w większości zimują w gruncie (są również rośliny wieloletnie, np. dalie, które nie zimują w gruncie). Kwitną w czasie odpowiednim dla gatunku lub odmiany, a po przekwitnięciu wydają nasiona, następnie obumierają, czyli zasychają, po to, by w kolejnym sezonie wegetacyjnym ponownie wzrastać i wydać kolejne nasiona. Byliny mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

Dodatkowo byliny nie wymagają systematycznej wymiany, jak rośliny jednoroczne i nie wymagają kosztownej pielęgnacji. Mimo początkowo dość wysokich kosztów zakupu roślin, utrzymanie rabaty bylinowej w kolejnych latach uprawy, gdy rośliny się rozrosną, jest tańsze niż pielęgnacja trawnika. Nie możemy się doczekać wiosny!

Czytaj też: Zieleń | Warszawa | Miasto | Łąki kwietne  | whiteMAD na Instagramie

fot. K. Babicki, źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy