Warszawa: telewizor z cyfrowym obrazem wylicytowany za rekordową kwotę

To pierwsze takie wydarzenie na rynku sztuki w Polsce. Telewizor Samsung The Frame został wylicytowany podczas 47. Aukcji Nowej Sztuki. W urządzeniu umieszczono cyfrową wersję obrazu Wojciecha Brewki.

W 47. Aukcji Nowej Sztuki w Warszawie uczestniczyło blisko 1000 osób. Organizatorzy umożliwili udział w wydarzeniu poprzez platformy internetowe specjalizujące się w aukcjach online. W sumie wydarzenie wygenerowało 620 tysięcy złotych obrotu. Debiutujący podczas aukcji telewizor Samsung The Frame, który sprzedany był wraz z obrazem Wojciecha Brewki „Night Cruising” i jego cyfrową wersją osiągnął drugi najlepszy wynik.

Wydarzenie odbyło się w Domu Aukcyjnym Art In House i bez wątpienia będzie zapamiętana jako najlepsza w Polsce aukcja w segmencie Sztuki Młodej i Aktualnej. W licytacji zdalnej udział wzięło około 1000 osób. Wśród zgromadzonych dzieł sztuki dużą ciekawostką był nietypowy duet: obraz Wojciecha Brewki oraz telewizor Samsung The Frame z cyfrową wersją „Night Cruising”. Cyfrową wersję obrazu na urządzeniu można było zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej.

Podczas aukcji najwyżej wylicytowaną pracą była “Maskarada” Sabiny Marii Grzyb, sprzedana za 44 840 złotych. Drugi najwyższy wynik osiągnął obraz Wojciecha Brewki „Night Cruising”. Nabywca wylicytował go za 41 300 zł. Właściciel wraz z obrazem otrzymał telewizor The Frame z cyfrową wersją dzieła. Trzecią co do wysokości kwotę osiągnęła akwarela “Marlena w Monte Carlo” Tomasza Kosteckiego, której końcowa cena to 33 000 zł.

telewizor wylicytowany


Ta aukcja utwierdziła nas w przekonaniu, że apetyt na sztukę ciągle rośnie. Przekonaliśmy się także, że otwarcie sztuki na technologię to dobry kierunek, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy dostęp do kultury wciąż jest ograniczony. Dzięki współpracy z firmą Samsung i włączeniu telewizora The Frame do aukcji mogliśmy zaproponować naszym klientom coś zupełnie nowego i zainspirować ich. Jestem pewna, że to technologiczne dzieło sztuki zagości w wielu polskich domach – mówi Anita Wolszczak-Karasiewicz z Domu Aukcyjnego Art in House.

telewizor wylicytowany
Obraz Night Cruising, a tuż pod nim jego cyfrowa wersja

Dlaczego w domu aukcyjnym można było wylicytować telewizor? The Frame to urządzenie zaprojektowane z myślą o sztuce. Ten pełnoprawny smart tv umożliwia dostęp do sklepu ze sztuką Art Store, w którym znajduje się już około 1400 cyfrowych wersji dzieł sztuki takich malarzy jak Paul Gauguin, Claude Monet czy Vinvent van Gogh. Dodatkowo wygląd telewizora można dopasować do wnętrza – umożliwia to system wymiennych ramek, które przypominają te od prawdziwych obrazów. Więcej o możliwościach The Frame pisaliśmy w naszym artykule TUTAJ.

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Wydarzenia  | Technologia | Warszawa

źródło: Samsung