Warszawa: trwa remont kolejnego budynku MDM przy Marszałkowskiej

Budynek wchodzi w skład założenia architektonicznego MDM i znajduje się przy ulicy Marszałkowskiej 53. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków ogłosiło, że jego remont zakończy się jeszcze w tym roku.

Wielorodzinny dom wzniesiony został w latach 1950-52 jako część sztandarowej inwestycji mieszkaniowej wczesnych lat 50. Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa zaprojektowana została jako monumentalny zespół, który będzie odpowiadać założeniom obowiązującej doktryny realizmu socjalistycznego.

To miała być wizytówka miasta. Plany osiedla powstały w państwowej pracowni architektonicznej pod kierunkiem Stanisława Jankowskiego, Jana Knothe, Józefa Sigalina i Zygmunta Stępińskiego. Wielorodzinny dom zdobią cztery pary potężnych, wysokich na pięć kondygnacji kolumn, nawiązujących do architektury klasycyzmu. Na parterze znajdują się lokale usługowe, których witryny wieńczą płaskorzeźby przedstawiające historię budowy osiedla. Elewacje od strony ulic Marszałkowskiej i Koszykowej wykończono kamiennymi płytami, które nadaje obiektowi reprezentacyjny charakter.

Remont całego założenia trwa od kilku lat. Jest on konieczny ponieważ przez lata piaskowcowa okładzina ściemniała i uległa częściowej degradacji. Dodatkowo, pod koniec 2019 roku, w jednym z lokali wybuchł pożar, który poważnie uszkodził fragment elewacji od strony ul. Marszałkowskiej, wymuszając usunięcie części kamiennych płyt.

Remontowany dom jest kolejnym obiektem na mapie socrealistycznej architektury Warszawy, który przechodzi remont współfinansowany z miejskich dotacji. Sąsiaduje z niedawno wyremontowaną elewacją ozdobioną dwubarwnym sgraffito. Pisaliśmy o tym w artykule TUTAJ.


W 2021 roku wspólnota mieszkaniowa uzyskała dotację w wysokości 132 tys. złotych na remont górnej części uszkodzonej elewacji. Prace są już bardzo zaawansowane. Firma konserwatorska oczyściła już całą powierzchnię okładziny kamiennej i metalowe balustrady okien balkonowych. Naprawiła i wymieniła aż 200 kotew, które zabezpieczają piaskowiec przed odpadaniem. Trwa montaż nowej okładziny kamiennej, w miejscu usuniętych po pożarze płyt.

Jeśli nic nie opóźni prac to remont zakończy się jeszcze latem 2021 roku.

Czytaj też: Renowacja | Warszawa | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

źródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły