Warszawa: trwa usuwanie betonowych płyt. W ich miejscu pojawi się zieleń

Tym razem usuwanie betonowych płyt trwało na Pradze-Północ. Prace przeprowadzili pracownicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Ich celem jest zwiększenie powierzchni zielonych, co ma pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza oraz kondycję roślin.

Coraz więcej miast w Polsce zdejmuje część płyt chodnikowych, aby zrobić więcej miejsca dla zieleni. Pisaliśmy już o przykładach takich działań w Łodzi (TUTAJ) i Krakowie (TUTAJ). Intensywne prace związane z rozpłytowaniem trwają też w Warszawie. Tym razem pracownicy ZZM usuwali płyty na Pradze-Północ.

Interwencją objęto miejsca, które wcześniej wytypowali sami mieszkańcy. Rozbetonowaniem objęte są wybrane punkty w pasach drogowych, które zmienią się w zielone rabaty. Łącznie podczas ostatniej akcji udało się odsłonić 84 m kw. powierzchni.

Prace wykonywane są w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego pod nazwą “Mniej betonu dla Pragi”. Lokalizacje rozpłytowań wskazał autor projektu – są to pasy drogowe przy ulicy Jagiellońskiej, w okolicy placu Hallera i przy ulicy Ratuszowej – blisko ulicy Targowej.

W pierwszej kolejności demontujemy płyty betonowe i betonową kostkę brukową, a następnie do końca tygodnia wykonamy nasadzenia wielobarwnych krzewów, które zakwitną wiosną i latem – czytamy w informacji na stronie ZZM.


Przy ulicy Jagiellońskiej powstaną trzy rabaty o powierzchni 25 m kw. Posadzono tam rośliny, które swoje piękno ujawnią wiosną. Wśród nich są świdośliwy Lamarcka, pęcherznice kalinolistne ‘Little Angel’, śnieguliczki Chenaulta ‘Hancock’.

Owoce świdośliwy (purpurowo-czerwone) i śnieguliczki (jasnoróżowe) są atrakcyjne również jesienią. Owoce przyciągają ptaki, a świdośliwy są na tyle duże, że mogą być dla nich schronieniem. Natomiast przy ul. Ratuszowej stworzymy rabatę o powierzchni 59 m2, na której będą rosnąć: irgi błyszczące, powojniki ‘Praecox’.

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Czytaj też: Warszawa | Zieleń | Miasto | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie