wieża dla jaskółek

Warszawa: wieża dla jaskółek już gotowa. Powieszono 42 gniazda

W Warszawie na Bielanach pojawiła się wieża dla jaskółek. Na sporej wysokości umieszczono 42 gniazda, które zostały ulepione z trocinobetonu i wyglądem przypominają te robione przez ptaki. To pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce.

Wieża dla jaskółek stanęła na osiedlu Chomiczówka. Jaskółki upodobały sobie ten teren i od lat zakładają tam gniazda najczęściej pod gzymsami na ścianach budynków i przy oknach. Niestety zdarzały się przypadki celowego niszczenia gniazd. Specjalna wieża z domkami dla ptaków ma częściowo pomóc rozwiązać ten problem.

Działo się tak głównie ze względu na pozostawiane przez ptaki odchody. Zależało nam aby ptaki, które są naszymi sprzymierzeńcami miały swoje miejsce do życia – mówi Krystian Lisiak, przewodniczący bielańskiej komisji ochrony środowiska. Wspólnie z radnym Marcinem Włodarczykiem i Beatą Niedomagałą, popularyzatorką edukacji ekologicznej złożyli projekt budowy wieży w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Wieża, ustawiona na ekoskwerze przy ul. Bogusławskiego ma ponad osiem metrów wysokości, wliczając w to stalowy słup oraz korpus z gniazdami. Same gniazda w najmniejszych detalach odwzorowują te zakładane przez jaskółki. Ponadto na dachu korpusu zainstalowano panel fotowoltaiczny zasilający urządzenie wydające dźwięk wabiący jaskółki, który wyłącza się w nocy.

Lokalizacja oraz wykonanie zostały poprzedzone konsultacjami ornitologicznymi – zapewnia Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz dzielnicy Bielany.

wieża dla jaskółek


Sąsiedztwo oknówek jest dla ludzi bardzo pożyteczne. Pojedynczy ptak dziennie potrafi złowić do sześciu tysięcy komarów, którymi się żywi i karmi pisklęta. W Polsce gniazdują trzy gatunki jaskółek: oknówka, dymówka i brzegówka. Wszystkie są pod ochroną gatunkową.

Pod koniec ubiegłego roku na osiedlu Ruda, na ośmiu budynkach mieszkalnych zamontowano 200 skrzynek lęgowych dla jerzyków. Dodatkowo 100 skrzynek pojawiło się m.in. przy Stawach Brustmana, Stawach Kellera i w bielańskiej części Kępy Potockiej. Z kolei w ubiegłym roku w wakacje na terenie dzielnicy stanęły dwie wieże dla jerzyków. Pisaliśmy o nich w TYM artykule.

To nie jedyne działania w opiece nad bielańskim ptactwem. W okresie zimowym w okolicach zbiorników wodnych rozsypywana jest specjalna mieszanka ziaren, co pozwala ptactwu przetrwać trudny okres zimowy, kiedy jest ciężej zdobyć pokarm.

Czytaj też: Meble miejskie | Warszawa | Budki lęgowe  | Zwierzęta

fot. Małgorzata Sokół, źródło: UM Warszawa