Warszawa: wyczyścili stare mozaiki. To oddolna akcja młodych ludzi

Akcję przeprowadzono w ciągu dwóch dni. Wzięło w niej udział 13 osób. Miłośnicy starych mozaik postanowili wyczyścić mozaiki znajdujące się na budynku szpitala na Banacha w Warszawie. Usunęli graffiti i krzaki, by odsłonić dzieło w całej okazałości.

Organizatorką wydarzenia była Kalina Kaczmarek. Udało jej się zebrać grupę ochotników, która w ciągu pięciu godzin przywróciła dawny blask dwóm mozaikom. Dzieła znajdują się na ścianie skromnego budynku przy lądowisku dla helikopterów. Prawdopodobnie powstały w latach 70. XX wieku. Jednak w ostatnich latach ciężko było na nie zwrócić uwagę. Były ukryte pod warstwą farby w sprayu oraz przysłonięte krzakami.

Proces czyszczenia nie był skomplikowany. Wystarczyły płyny do mycia, ręczniki i szmatki, by ceramiczne ozdoby znów zaczęły błyszczeć. Nim proces ten nastąpił, Kalina Kaczmarek, prowadząca na Instagramie profil styledoctor.pl sama obejrzała mozaiki i postanowiła, że nie zostawi ich w takim stanie. Korzystając ze swoich mediów społecznościowych poszukała ochotników, którzy 9 i 11 czerwca stawili się na miejscu, by rozpocząć prace.

Mozaika PRZED czyszczeniem:


Mozaiki w okresie PRL były częstym elementem zdobiącym ściany zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz budynków. Do dziś przetrwało wiele cennych dzieł. Wcześniej pisaliśmy między innymi o mozaikach na stacji metra Ursynów, które w 2023 r. wpisano do rejestru zabytków (czytaj TUTAJ), czy mozaikach Wojciecha Fangora, które zdobią perony stacji Warszawa Śródmieście (czytaj TUTAJ). Więcej o innych mozaikach przeczytacie w naszych artykułach TUTAJ.

zdjęcia: Marcin Mazur moze_byc

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły