Warszawa: z Pola Mokotowskiego znika beton. Staw będzie bardziej naturalny

Trwa przebudowa Pola Mokotowskiego. Z dna dawnego stawu usunięto już większość betonu. Stworzony zostanie tu nowy układ wodny, a nowy staw będzie bardziej naturalny.

Z głównego stawu w parku usunięto 13 tysięcy m kw. betonu. Zbiornik jest obecnie profilowany, a na jego dnie kładzione są rury drenażowe. W ramach modernizacji powstanie w parku nowy, naturalny układ wodny ze strefami roślinności szuwarowej. W związku z naturalizacją zbiorników, teren w ich otoczeniu został wygrodzony do końca października tego roku.

Dodatkowo nieopodal trwa remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego, w którym docelowo działać będzie miejskie centrum reportażu. Stare, drewniane budynki będą remontowane do końca listopada, nad pracami czuwa Stołeczny Konserwator Zabytków.

Trwają również prace na części tzw. Wielkiej Polany, czyli terenu po dawnej bazie MPO. Formowane są górki i niecki, które będą pełnić funkcje ogrodów deszczowych, a także przygotowywany jest teren pod budowę drewnianego podestu meandrującego pośród zieleni. Docelowo powstanie tu ogród biocenotyczny, czyli miejsce, w którym natura będzie funkcjonować samodzielnie. Pojawi się mnóstwo różnorodnych roślin i miejsca do odpoczynku.

W ramach modernizacji parku okolice fontanny centralnej przy Al. Armii Ludowej zyskają nowy blask. Część kostki zostanie rozebrana i zastąpiona atrakcyjną kamienną nawierzchnią, a w południowej części fontanny powstanie nowa niecka z tryskaczami oraz nowe siedziska nawiązujące stylem do pozostałych mebli w parku. W związku z pracami teren wokół fontanny zostanie wygrodzony do sierpnia.


Zmiany będą widoczne również od strony ul. Żwirki i Wigury przy restauracji Jeff’s. Powstanie tam nowy plac wejściowy do parku z atrakcyjnie zaaranżowaną zielenią.

Wymienimy nawierzchnię, a na środku placu powstanie altana z okrągłą ławą. Dostawiny także stojaki rowerowe, kosze na śmieci i wygodne ławki. W związku z pracami, teren przy restauracji zostanie dziś wygrodzony. Zmiany w tym miejscu potrwają do końca sierpnia – informuje Zarząd Zieleni m. st. Warszawy.

Dla płazów żyjących wcześniej w stawie przeznaczonym do rozbetonowania powstał zbiornik zastępczy, zapewniający schronienie i miejsce do rozrodu. Podczas inwestycji prowadzony jest również nadzór przyrodniczy. Modernizacja parku Pole Mokotowskie realizowana jest dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich.

Czytaj też: Warszawa | Renowacja | Ekologia | Park  | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: Zarząd Zieleni m. st. Warszawy, wizualizacje: WXCA

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły