Warszawa: zabytkowa kamienica odzyska dawny blask. Tak będzie wyglądać

Prace nad rewitalizacją dwóch zabytkowych kamienic Foksal 13/15 w centrum Warszawy nabierają rozpędu. Niedawno zakończyła się budowa konstrukcji podziemnego garażu na ponad 60 aut. Obecnie trwają prace w zabytkowych częściach budynków i przy odbudowie oficyn, a na przyszły rok zaplanowane jest odtwarzanie historycznego wystroju fasady Foksal 13. Zakończenie inwestycji przewidziano na połowę 2019 roku.

Foksal 13/15 to luksusowa inwestycja apartamentowa, którą firma Ghelamco realizuje w historycznym centrum Warszawy. Zbudowane w schyłku XIX wieku kamienice przechodzą właśnie rewitalizację, dzięki której odzyskają charakter eleganckich śródmiejskich rezydencji i pomieszczą najbardziej luksusowe apartamenty w Polsce.

Aktualnie są już zakończone prace nad podziemną częścią budynków, w której znajdzie się parking na 64 auta. Docelowo będzie on wyposażony w nowoczesny system wind i platform, który umożliwi przyszłym mieszkańcom kamienic komfortowe parkowanie. Jak dotąd był to najbardziej skomplikowany technicznie etap inwestycji. W celu skomunikowania istniejących klatek schodowych z nowo budowanym garażem wykonano nadwieszenie frontowej części budynków za pomocą wież z mikropali – to jedna z pierwszych budów w Polsce, gdzie wykorzystano tę zaawansowaną technologię.

– Kamienicom Foksal 13/15 nie tylko przywracamy dawną świetność, ale również przystosowujemy je do współczesnych wymagań stawianych najbardziej luksusowym apartamentom. W procesie rewitalizacji stosujemy nowoczesne rozwiązania technologiczne, mając zarazem na uwadze najwyższe poszanowanie dla zabytkowej tkanki, którą pieczołowicie odrestaurujemy – mówi Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.