Podsumowanie letnich nasadzeń ogłosili ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Do tej pory udało się posadzić 200 tysięcy kwiatów, które będą cieszyć oczy do późnej jesieni. Część roślin pojawiło się w Warszawie po raz pierwszy.

Ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy często stosują technikę hybrydową, czyli łączą byliny z roślinami jednorocznymi. Rośliny jednoroczne są tak dobrane, aby kwitły przez całe lato aż do jesieni. Zróżnicowane pory kwitnienia bylin pozwalają uzyskać efekt zaskoczenia dzięki zmieniającym się w czasie formom i barwom rabat.

Tegoroczne kwietniki zostały wzbogacone o ostróżki, rośliny wieloletnie. Ich barwne i okazałe kwiatostany doskonale komponują się z wieloma roślinami nadając kompozycji strzelistego układu i romantycznego charakteru. Ostróżka ogrodowa (𝘋𝘦𝘭𝘱𝘩𝘪𝘯𝘪𝘶𝘮 𝘤𝘶𝘭𝘵𝘰𝘳𝘶𝘮) to bylina z rodziny jaskrowatych, zimująca w gruncie, dorastająca do 60-80 cm w zależności od odmiany. Kwitnie od czerwca do września. Ma kwiaty o średnicy 4-6 cm, pojedyncze lub pełne, z charakterystyczną ostrogą, zebrane w długie kwiatostany, obsadzone na długich, prostych pędach. Liście palczasto lub dłoniastopierzaste tworzą rozetę. Bylina ta, by rozkwitnąć w pełni, potrzebuje słońca i żyznej gleby.

W Warszawie posadzono też ostnice mocną, rozplenicę obcą i werbenę patagońską. Róż i purpura kwiatów gaury, werbeny czy rozplenicy dobrze komponują się z zielenią zwiewnej, malowniczej trawy-ostnicy. Równie efektowne są byliny zimujące w gruncie tj. jeżówka purpurowa oraz lobelia okazała, której intensywne czerwone kwiaty dodają letnim rabatom wyrazistych barw i energii.

Na ulicach zobaczyć można też przekwitnięte kule czosnku ozdobnego – ogrodnicy celowo ich jeszcze nie usuwają. Przekwitnięte łodygi będą zdobiły rabaty aż do ich położenia, dopiero wtedy zostaną usunięte i ponownie posadzone w innych miejscach jesienią.

Z nowych roślin wskazać można wiecznik kulisty, tytoń leśny, mietelnik żakuła czy dmuszek jajowaty. W niektórych donicach posadzono miętę, melisę, bazylię i tymianek.

Czytaj też: Ekologia | Warszawa | Park  | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy