Warszawa zbuduje osiedle miejskie z tanimi mieszkaniami. Oto zwycięski projekt

Miasto Warszawa planuje budowę osiedli z mieszkaniami na wynajem, jednym z nich będzie osiedle miejskie we Włochach. W konkursie zwyciężył projekt przygotowany przez pracownię Górecki Architekci z Warszawy.

To modernistyczne osiedle, które mieszkańcom ma zaoferować wszystko, co znamy z deweloperskich realizacji. Miejskie osiedle zbudowane zostanie przy ulicy 1 Sierpnia i oprócz mieszkań na wynajem pomieści Miejsce Aktywności Lokalnej oraz placówkę opiekuńczą dla dzieci i młodzieży. Jego ważną częścią będzie również zieleń i rozwiązania proekologiczne.

Organizatorzy konkursu otrzymali 14 projektów. Sąd konkursowy przyznał I, II i III nagrodę oraz jedno wyróżnienie. Pierwszą nagrodę (50 tys. zł brutto) oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki zdobył projekt Górecki Architekci z Warszawy; drugą nagrodę (30 tys. zł) otrzymała praca EMA Studio Sp. z o.o. i Archigrest z Warszawy; a trzecia (15 tys. brutto) trafiła do Lab 3 Architekci Sp. z Poznania. Nagroda w formie wyróżnienia (5 tys. zł), przyznana została dla Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina.

Zwycięska koncepcja zakłada zabudowę dwóch kwartałów na planie litery C. Dziedzińce będą otwierać się na południowy zachód, odwracać od pobliskiej linii kolejowej. Wyższa część zabudowy z czterema 11-kondygnacyjnymi wieżami znajduje się w głębi działki, od strony północnej. Domy od frontu i ul. 1 Sierpnia będą niższe, 5-kondygnacyjne.

Projektowane osiedle zostanie naturalnie „powiązane” z istniejącymi terenami parkowo-rekreacyjnymi w sąsiedztwie. Powstanie nowy park osiedlowy, który uzupełni i przedłuży tereny zieleni – czytamy zapowiedź na stronie internetowej UM Warszawy.

Urzędnicy chcą, by mieszkańcy osiedla aktywnie korzystali z planowanych usług. Pomiędzy budynkami znajdzie się wewnętrza uliczka, w której powstanie powierzchnia dla handlu i usług. W pierwszym budynku planowane jest otwarcie Miejsca Aktywności Lokalnej oraz placówki opiekuńczej dla dzieci i młodzieży.

Dla projektantów ważne były aspekty proekologiczne. Dlatego woda opadowa będzie tu retencjonowana. Powstaną ogrody deszczowe. Na niskich budynkach mają się pojawić zielone dachy, na wysokich – kolektory słoneczne współdziałające z gruntowymi pompami ciepła.


Nagrodę przyznano za atrakcyjne przestrzennie i architektonicznie wpisanie się w kontekst urbanistyczny miejsca pod względem wykorzystania walorów i ograniczeń terenu m.in. poprzez kształtowanie skali zabudowy; prawidłowe zrealizowanie zadanych wytycznych programowych i funkcjonalnych; optymalne zbilansowanie powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych i powierzchni usługowych; możliwość bezkolizyjnego etapowania inwestycji; elastyczność rozwiązań co do optymalizacji kosztowo – materiałowej uwzględniającej specyfikę budownictwa komunalnego.

W sądzie konkursowym pracowali m.in. Monika Kryk, zastępczyni burmistrza dzielnicy Włochy i Wanda Stolarska, zastępczyni dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego (BAiPP). Funkcję przewodniczącego pełnił Zbigniew Maćków, przedstawiciel Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Miasto zaplanowało też dyskusję pokonkursową. Ta odbędzie się 20 czerwca o godzinie 17 w Widok Towers (Aleje Jerozolimskie 44).

źródło: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy

Czytaj też: Blok | Osiedle | Warszawa | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły