Warszawa: zrujnowana kamienica przy Radzymińskiej będzie jak nowa

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków poinformowało o pracach remontowych, dzięki którym kamienica przy ulicy Radzymińskiej odzyska blask. Odnowiono już elewację budynku. Teraz dobiegają końca prace wewnątrz kamienicy.

Budynek ma status zabytku. Zbudowany został na początku XX wieku jako kamienica czynszowa. Obecnie kontynuowane są prace wykończeniowe w kamienicy, do której niebawem zamontowane zostaną nowe drewniane wrota bramne. Kolejnym, pieczołowicie odtworzonym detalem jest ceglany krzyż na ścianie szczytowej. Na swoje miejsce po renowacji powróci również ozdobny uchwyt na flagę.

Realizowany od początku 2020 roku kapitalny remont i modernizacja budynku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, realizowany przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy, miał na celu poprawę warunków mieszkaniowych. Przewidziano więc częściową termomodernizację kamienicy oraz doposażenie jej w c.o. oraz instalację ciepłej wody z sieci miejskiej. Ekipa remontowa wykonała również skomplikowane roboty wzmocnienia konstrukcji budynku. Prace były prowadzone pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Kamienica przy Radzymińskiej znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Gruntowna modernizacja wiązała się z kompleksową przebudową pomieszczeń oraz koniecznością usunięcia i wymiany poszczególnych elementów, jak np. schodów, jednak dla stołecznego konserwatora wygląd wnętrz po remoncie nie pozostawał kwestią obojętną.

Udało nam się przekonać inwestora do odtworzenia, zgodnie ze stanem pierwotnym, drewnianych stopni i podestów (choć w projekcie planowano okładziny schodowe z granitu polerowanego). Modernizacja klatek schodowych przebiegała z dużą dbałością o szczegóły – informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.


Wykonane na nowo balustrady, choć podwyższone w stosunku do oryginału, powtarzają motyw historyczny. Wykonawca spójnie dobrał również stolarkę drzwiową mieszkań, a posadzki na parterze, w miejscach najbardziej narażonych na codzienne użytkowanie, wykończył szaro-białymi płytkami ułożonymi w „karo”, co jest nawiązaniem do praskich wzorów z epoki.

Przez lata nieremontowany budynek popadł w ruinę. Dawne wyposażenie budynku przetrwało tylko w formie szczątkowej. To co pozostało udało się zabezpieczyć, to między innymi drzwi wewnątrzlokalowe, piec kaflowy i fragment balustrady schodowej. Elementy te zostały przekazane do Archiwum Warszawskiego Detalu i mają szansę być wykorzystane w przyszłości przy okazji innych miejskich remontów w budynkach zabytkowych.

Czytaj też: Zabytek | Kamienica | Warszawa | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły