Warszawa zwycięża w konkursie „European Best Destination 2023”!

Poznaliśmy wyniki w konkursie „European Best Destination 2023”, w którym wyróżniane są miasta w Europie, które warto odwiedzić. W głosowaniu internautów zwyciężyła Warszawa, która zdobyła ponad 140 tysięcy głosów!

Na polską stolicę głosowały osoby ze 130 krajów świata. Warszawa pokonała 20 innych konkurentów, w tym między innymi Ateny, Wiedeń, Pragę i Kopenhagę.

Mamy zainteresowanie całego świata naszym miastem. Warszawa jest tego warta! Miasto tak nowoczesne, prężnie się rozwijające, z niezwykłą historią. Stolica zieleni, wygody i wolnego czasu. Miasto kontrastów, w którym każdy znajdzie równowagę. Miasto, w którym kilka kilometrów od nowoczesnego, tętniącego życiem Nowego Centrum Warszawy i tuż obok zabytkowej Starówki wśród zieleni wije się Wisła, prawdziwie dzika rzeka. Takie rzeczy tylko w Warszawie! Tytuł „European Best Destiation 2023” to nie tylko prestiż. Zwycięzcy z poprzednich lat odnotowywali kilkunastoprocentowy wzrost liczby turystów. Zapraszamy do Warszawy! – mówi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

W sumie w konkursie oddano 686 tysięcy głosów, z czego 48 proc. pochodziło od mieszkańców Europy, a pozostałe z innych zakątków globu. W konkursie głosowali internauci ze 178 państw na świecie. Warszawa zdobyła dokładnie 142 081 głosów i mocno przebiła Ateny, które zdobyły 91 tysięcy głosów. Na podium znalazło się jeszcze Maribor w Słowenii, Wiedeń i Cittadela we Włoszech.

Wynik, który zdobyła Warszawa jest najwyższym wynikiem w historii konkursu. Wcześniej rekordową liczbę głosów (138 tysięcy) zdobyło portugalskie Porto w 2017 roku.

Zdobycie tytułu „European Best Destination 2023” ma przyczynić się do zwiększenia ruchu turystycznego do Polski. Pokazały to doświadczenia miast, które takie wyróżnienie otrzymały w poprzednich latach.


To ważne, aby dzisiejsze zwycięstwo przekuć w długofalowy sukces. Dzisiaj, gdy oczy całego świata zwrócone są na Warszawę, mamy niebywałą okazję, by pokazać się z najlepszej strony i zadbać, by Warszawa już na stałe zamieszkała w świadomości turystów jako miejsce warte odwiedzania: atrakcyjne, otwarte i gościnne. Mamy potencjał, aby to osiągnąć. Sukces w konkursie zawdzięczamy w ogromnej mierze niezawodnej współpracy z naszymi kluczowymi partnerami: Warszawską Organizacją Turystyczną, Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną oraz Polską Organizacją Turystyczną. Jestem przekonany, że nasze dalsze działania będą równie owocne – mówi dyrektor Stołecznego Biura Turystyki Paweł Moras.

O tytule „European Best Destination 2023” decydował wynik internetowego głosowania. Warszawa została doceniona i wyróżniona także przez organizatora w czterech dodatkowych kategoriach:

Best Cultural Destination (stolica kultury),
Best Destination for Food Lovers (stolica dobrego smaku),
Safest Destinations in Europe (stolica bezpieczeństwa),
Best Destinations for a city break (najlepsze miejsce na krótki wypad).

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | Miasto | Podróże | whiteMAD na Instagramie